Киселото мляко е продукт, който строго не се препоръчва да се консумира на закуска. Факт е, че този продукт е богат на млечнокисели бактерии, но те действат само в определени часове.
„Ако ядете кисело мляко на празен стомах, всичките му ползи ще бъдат сведени до нула. Сутрин след сън стомахът ни съдържа толкова висока концентрация на солна киселина, че полезните лактобифидобактерии не могат да оцелеят в него, тоест този продукт просто ще загуби всичките си полезни свойства“, обяснява руският лекар и специалист по здравословно хранене Александра Заховаева.
За железен имунитет яжте киселото мляко с това
Диетологът съветва да ядете кисело мляко и други ферментирали млечни продукти поне 2 часа след закуска. По-добре е да ги оставите напълно за вечеря: преди лягане лактобифидобактериите имат най-нежно въздействие върху процеса на храносмилане. Изберете продукт с натурален състав, без добавена захар и различни консерванти.
Трябва ли да ядете кисело мляко всеки ден?
“Ако консумирате млечни продукти всеки ден и в големи количества, тогава независимо от избраните продукти, било то мляко, кефир или извара, рискът от проблеми с храносмилането се увеличава. Ще започнете да страдате от подуване на корема, спазми и ще се увеличи рискът от обостряне на гастрит и стомашна язва. Това е така, защото тялото няма да може да абсорбира големи количества лактоза, на която са толкова богати млечните продукти. Друг важен момент: Дерматолозите проведоха изследване и установиха, че при прекомерна консумация на кефир, ферментирало мляко и дори извара възникват дерматологични заболявания: екзема, акне и други кожни проблеми. А консумацията на млечни продукти с високо съдържание на мазнини в големи количества често води до наддаване на тегло и затлъстяване, както и до атеросклероза”, казва лекарят.
Кой трябва да се откаже от млечните продукти?
На първо място, "млякото" е противопоказано за хора с непоносимост - например непоносимост към лактоза или алергия към краве протеин.
Освен това е необходимо да ограничите изварата и млякото в диетата си или напълно да ги изоставите, ако имате:
- заболяване на бъбреците;
- хронична сърдечна недостатъчност + синдром на тежък оток;
- дерматит, акне, екзема;
- стомашно-чревни заболявания;
- уролитиаза;
- затлъстяване и метаболитни проблеми;
- холелитиаза;
- диабет;
„Наблюдавайте реакциите на тялото си. Ако подуване, гадене, коремна болка или диария се появят след консумация на млечен продукт за закуска, това показва, че тялото не може да понася продукта по някаква причина. С този проблем можете да се свържете с алерголог или гастроентеролог“, обясни Александра Заховаева.
Обърнете внимание на състоянието на кожата си: Ако кожните ви заболявания се влошат или се появи акне, трябва да премахнете млечните продукти от диетата си и да преминете към заместители на растителна основа”, казва още експертът.
Още: Кисело мляко - как влияе на кръвната захар
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!