Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри кой трябва да пие желязо

03 януари 2024, 14:29 часа

Излишъкът на желязо в организма е не по-малко опасен от неговия дефицит.

Защо се нуждаем от желязо?

На този въпрос отговоря руският ендокринолог д-р Олга Павлова. Според нея, въпреки факта, че желязото е един от най-важните микроелементи за нашия организъм, не всеки трябва да приема витаминни добавки. Излишъкът от този микроелемент е много опасен.

В човешкото тяло има само 3-4,5 грама желязо, то участва в огромен брой процеси. Съставът на хемоглобина, съдържащ се в червените кръвни клетки, зависи от неговото количество. И именно той изпълнява функциите, които помагат за свързването на кислородните молекули. След това ги пренася с кръвта до всички органи и тъкани в човешкото тяло и едва след това доставя получения въглероден диоксид в белите дробове.

Лекар: Този знак след яденето на цвекло издава дефицит на желязо

Желязото участва в метаболизма на мазнините, окислително-възстановителните процеси и дори образува ДНК с негово участие.

Желязото е от голямо значение за нашата имунна система, като помага да устоим на вирусите. Дневният му прием не трябва да надвишава: за мъже - 8-10 mg, а за жени - 15-20 mg.

Според специалиста жените се нуждаят от по-големи количества от този минерал поради редовната му загуба по време на менструация.

За компенсиране на дефицитите, ако вече съществуват, са необходими по-високи дози желязо.

Ендокринологът предупреждава, че излишното количество от този минерал може да повлияе негативно на организма ни, както и липсата на този елемент. Ето защо, преди да започнете да приемате лекарства, съдържащи желязо, трябва да се изследвате, за да разберете точно нивото на този минерал в кръвта ви. След това се консултирайте с лекар, който ще ви помогне да изберете правилната доза, съветва още експертът.

Симптомите при излишък на желязо са подобни на тези при хепатит - иктерично оцветяване на кожата, склерите, както и на небцето и езика, сърбеж, увеличен черен дроб.

Освен това се нарушава сърдечният ритъм, хората изглеждат бледи и отслабват. Възможна е пигментация и на места, където по дефиниция не трябва да има петна, например по дланите, в подмишниците, на места със стари белези.

По-голямото количество от този минерал се натрупва в черния дроб, панкреаса и сърдечния мускул, което в крайна сметка причинява промени в самия орган: хепатит, цироза на черния дроб, захарен диабет, заболявания на ставите, нервната система, сърдечни патологии, дори внезапен сърдечен арест.

Излишъкът от минерала усложнява протичането на болестите на Паркинсон и Алцхаймер и може да провокира рак на червата, черния дроб и белия дроб. Ревматоидният артрит също често се появява поради излишък на желязо.

Още: При високо желязо в кръвта - ето какво да ядем!

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес