Картофи и сирене - това са храни, които присъстват в храненето на много хора. Но някои от тях със сигурност трябва да ги изключат от диетата си.
Страдате ли от непоносимост към глутен или чувствителност към него? Тогава единствената обещаваща терапия е избягването на това вещество за цял живот. Той се съдържа в много храни – дори на пръв поглед да не мислите така. Те включват ястия с картофи, сирене и сладолед.
Картофи, сирене и сладолед - кой не трябва да ги яде
Трябва да се прави разлика между непоносимост към глутен (цьолиакия) и чувствителност към него. Около един процент от населението страда от целиакия. Диетологът Игор Строков назова храни, които не трябва да се консумират при чувствителност при чувствителност към това вещество - ястия с картофи, сирене и сладолед.
При това автоимунно заболяване, при консумацията на глутен, тялото произвежда антитела, които са насочени към чревните тъкани. Последствията за засегнатите са болки в корема, метеоризъм, диария и дори дефицит на желязо и повръщане.
По колко сирене на ден е полезно?
Лекарят не препоръчва яденето на сладолед, който не е пакетиран и не е обозначен като продукт без глутен.
„По-добре е да заложите на опакован сладолед с ясен списък на съставките. Поради своите стабилизиращи свойства глутеновият протеин често се използва в производството на това сладко лакомство“, казва гастроентерологът Александра Алисова. А вафлените фунийки също могат да съдържат следи от глутен.
Като правило, въпреки непоносимостта към глутен, повечето видове сирена могат да се консумират без колебание, при условие че са непреработени или крема сирена. Въпреки това, ако съдържат билки или плодове, по-добре е да погледнете състава, обозначен на опаковката.
Много сирена съдържат глутен, сред тях е и синьото. В продукта, който се продава в настърган вид, често се използва и антислепващ агент, съдържащ глутен. За продуктите с кисело мляко и извара важи следното: ако е натурален вариант, трябва да е без глутен.
"Картофите са естествено без глутен. Въпреки това, ако искате да се поглезите с промишлени картофени продукти като картофени крокети се препоръчва повишено внимание: пшеничното брашно също се използва тук като разделителен агент или свързващо вещество. То влиза и като съставка в различни картофени ястия, приготвени със заливка“, допълва експертът.
Диетологът пояснява, че често пържените картофи в ресторантите, които имат специфична коричка, се приготвят с панировка, съдържаща глутен.
Още: Лекар: Ако искате да отслабнете, яжте това сирене
Важно: Информацията в тази статия е предоставена единствено за справка! Тя не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!