Заболеваемостта от диабет нараства в световен мащаб. Това се отнася както за първия тип патология, така и за втория. Механизмите на развитие при тези диабети обаче са различни. Първият тип е автоимунно заболяване. При тази патология имунната система на тялото приема протеини или клетки от собствените си тъкани като чужди, следователно започва активно да ги унищожава.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
В случая мишени са бета клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин. Те умират поради агресията на собствения си имунитет, следователно при това заболяване се формира почти абсолютен дефицит на въпросния хормон. В резултат на това има повишаване на кръвната захар, предупреждава ендокринологът Татяна Троцюк. Специаистът пояснява, че ако не се лекува, заболяването унищожава тялото, засягайки дейността на важни органи и системи като черен дроб, сърце, бъбреци и зрителен апарат.
Сред причини за появата и проявата на заболяването от тип 1 експертът изброява:
- генетично предразположение (връзка с определен генотип при пациент);
- вируси (Coxsackie, рубеола, Epstein-Barr, ретровируси);
- лекарства;
- бактерии;
- диета (високо съдържание на нитрати и ниско съдържание на витамин D).
Лекар: Тези 10 симптома издават, че диабетът е неизбежен
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Заболяването от тип 1 обикновено се появява в детството или юношеството. Но понякога началото му настъпва на възраст 30-50 години и в този случай е по-леко, загубата на функцията на панкреаса е по-бавна. Тази форма се нарича бавно прогресиращ захарна болест.
Как диабетът съсипва тялото?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
При пациентите с това заболяване цялото тяло е сериозно засегнато. Това се дължи на факта, че се образува кръстосана автоимунна реакция - атаката на имунната система е насочена не само към бета-клетките на панкреаса, но и към клетките на други ендокринни жлези:
- щитовидна жлеза с развитие на автоимунен тиреоидит;
- надбъбречни клетки (болест на Адисън);
- кожни клетки - появява се витилиго;
- кръвни клетки с развитие на пернициозна анемия.
Заболяването от тип 1 е опасно със своите усложнения. Ако е в некомпенсирана форма съдовете на сърцето и мозъка са увреждат. Рискът от инсулт се увеличава 2-4 пъти, рискът от смърт от сърдечни заболявания също се увеличава 2-4 пъти.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Още: Може ли да се яде диня при диабет?
Възможно е увреждане на бъбречната тъкан, което води до нефропатия, терминална бъбречна недостатъчност, а това налага необходимостта от хемодиализа и бъбречна трансплантация.
Опасна ретинопатия е друго възможно усложнение. Това е увреждане на очните съдове, ретината - резултатът ще бъде слепота. Често има полиневропатия - увреждане на нервните влакна, нарушена проводимост, загуба на чувствителност, което драстично влошава качеството на живот на пациентите.
Автоимунният процес не може да бъде обърнат; сега единственото лечение за заболяването е инсулиновата терапия. Пациентите не могат да живеят без инсулин отвън. Инжектираният дългодействащ и краткодействащ инсулин имитира секрецията на хормона от панкреаса.
Важно: Статията не замества консултацията със специалист!