Тиквата е една от храните, които задължително трябва да включим в диетата си през есента.
„Знаете ли, че в Иран и Мексико я използват за лечение на диабет? Тя съдържа антиоксиданти и фибри, които са чудесни за регулиране на нивата на кръвната захар. Изследванията показват, че използването на тиквен прах и екстракти като лекарство намалява нивата на кръвната глкокоза при животни и хора. Също така тиквените семена изобилстват от протеини и здравословни мазнини - два компонента, известни с това, че контролират нивата на глюкозата в кръвта“, казва диетологът Игор Строков.
Тиква за сваляне на кръвната захар
Фибрите играят полезна роля при управлението на нивата на глюкозата. Доказано е, че яденето на храни, богати на фибри, подобрява глюкозния контрол, споделя експертът. Той допълва, че половин чаша (120 грама) от коментираната храна съдържа 12 процента от дневната ви стойност на фибри.
Ароматна печена тиква по турски - комшиите знаят как!
Експертът припомня, че честите признаци на захарна включват: чувство на силна жажда, по-често уриниране от обикновено, особено през нощта, чувство на умора, загуба на тегло и загуба на мускулна маса, сърбеж около гениталиите или чести пристъпи на млечница, рани, които заздравяват бавно, замъглено зрение .
Има няколко препоръки за намаляване на нивата на кръвната глюкоза и те включват:
- премахнете от диетата си алкохол, сокове, лимонада;
- намалете количеството подсладители и сметана при пиене на чай и кафе;
- изберете неподсладени храни;
- заменете сладкишите със здравословни храни, например вместо сладолед яжте бананов десерт (разбийте замразените банани с миксер).
Дори в началния стадий на заболяването трябва да се придържате към правилата за хранене. При диабетици, които не спазват диета, клетките стават по-малко чувствителни към инсулин в резултат на приема на големи количества въглехидрати. В резултат на това нивото на глюкозата в кръвта се повишава и постоянно остава на високо ниво. Диетичното хранене при диабет тип 2 помага за възстановяване на способността на клетките да абсорбират захарта.
Основни правила за диета:
- замяна на захарта със заместители на подсладителите в количеството, разрешено от лекаря;
- предпочитание към десерти, съдържащи растителни мазнини (кисело мляко, ядки);
- ястия с еднакво съдържание на калории;
- приемане на повече въглехидрати сутрин.
„На диабетиците се препоръчва дневен прием на течности от 1,5 литра. Храносмилателният тракт не трябва да се претоварва, така че преяждането е изключено. Не си мислете, че няколко чаши алкохол и малко сладкиши няма да предизвикат усложнения. Такива неуспехи обезсмислят всички усилия и могат да провокират критично състояние, изискващо реанимационни мерки“, допълва още експертът.
Още: Тиквата не дава плод: 7 причини защо това се случва
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.