Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете смокини

12 август 2023, 08:23 часа

Смокините узряват в края на юли - началото на август, но могат да се консумират сушени или замразени през цялата година. Те са питателен плод, съдържат много важни за здравето витамини и минерали. Въпреки сладкия си вкуса са относително нискокалорични и това им позволява да бъдат включени в диетата на тези, които трябва да нормализират теглото си.

"В скорошен експеримент беше установено, че напитките, съдържащи високи дози смокинов екстракт, имат по-нисък гликемичен индекс (GI) от сладките напитки без него, което означава, че този плод оказва благоприятен ефект върху нивата на кръвната захар. Въпреки това смокинята, особено сушената, е с високо съдържание на захар и може да повиши глюкозните нива в краткосрочен план", казва руският диетолог д-р Мария Волченкова.

Лекарят споделя, че според друго проучване на десет души с диабет тип 1 е установено, че пиенето на чай от смокинови листа за закуска намалява нуждата им от инсулин.

Други ползи от смокините

Смокинята отдавна се използва за лечение на храносмилателни проблеми. Тя съдържа фибри, които насърчават здравата храносмилателна система и също така служат като пребиотик и източник на храна за здравите бактерии, които обитават червата.

Ето как баба суши смокините във фурната и всичките им полезни свойства се запазват

При проучвания върху животни екстрактът или пастата от плодове на смокиня спомага за ускоряване на движението на храната през храносмилателния тракт, намалявайки симптомите на храносмилателни разстройства като улцерозен колит.

Друг експеримент, включващ 150 души със синдром на раздразнените черва, показва, че тези, които консумират сушения плод два пъти на ден, са имали значително намаляване на симптомите (болка, подуване на корема, храносмилателни проблеми), казва още експертът.

Тези вкусни плодове помагат за понижаване на кръвното налягане. Това оказва положителен ефект върху състоянието на кръвоносните съдове и намалява риска от сърдечни заболявания.

Проучване при плъхове показва, че смокиновият екстракт понижава кръвното налягане. Други експерименти с животни са идентифицирали подобрения в общия холестерол, HDL-холестерол (липопротеин с висока плътност) и триглицериди, когато екстракт от смокинови листа се добавя към храната. Но според експерта са необходими повече данни, за да разберем по-добре ефектите на смокинята върху здравето на сърцето.

Този плод може да окаже благоприятен ефект върху кожата, особено при хора с алергичен дерматит.

"Проучване при 45 деца с дерматит установи, че кремът с екстракт от сушените плодове, прилаган два пъти дневно в продължение на две седмици, е по-ефективен при лечението на симптомите от стандартния крем с хидрокортизон. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се определи ефектът от този плод върху здравето на кожата", казва диетологът.

Още: Лечебен еликсир от зехтин и смокини

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес