Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете бадеми

22 септември 2023, 13:40 часа

Бадемите се използват широко в не само в кулинарията, но и в козметологията. Това не е случайно, те имат не само богат състав, но и богата история, датираща от хилядолетия. Но и до днес техните полезни ефекти върху тялото и здравето продължават да са обект на засилен научен интерес.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Руският диетолог д-р Лидия Квашнина споделя, че те са полезни предимно с голямото си количество растителни протеини, масла, богат състав от микро- и макроелементи: витамини В, Е, калий, калций, магнезий, фосфор, желязо, кобалт, манган, селен, хром и цинк. 

„Магнезият, съдържащ се в тях, контролира нивата на кръвната захар. Например, те могат да помогнат за предотвратяване на диабет тип II. В проучване 20 души с това състояние са яли 60 грама бадеми на ден в продължение на 12 седмици, което е довело до по-ниски нива на глюкоза и липиди в кръвта“, казва експертът.

Учени: Яжте по 30 гр от тази ядка вечер, за да се справите с безсънието

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

„Рисков фактор за сърдечни заболявания са високите нива на липопротеините с ниска плътност (LDL) в кръвта, които са основните носители на холестерола в тялото. Проучване на 65 души с преддиабет установи, че диета, съдържаща 20% калории от коментираната ядка, намалява нивата на LDL средно с 12,4 mg/dL“, казва още диетологът.

Други полезни свойства на бадемите

„Съдържанието на минерали като калций, магнезий, манган, мед, цинк помага да се осигури здравината на костната тъкан, което е особено важно за възрастните хора и жените по време на менопаузата, споделя д-р Лидия Квашнина.

Тази ядка може да бъде добро допълнение към вашата диета за отслабване. В допълнение, някои изследвания показват, че нейната консумация, може леко да засили метаболизма ви, споделя още експертът.

Също така лекарят допълва, че след поредица от изследвания учените са стигнали до извода, че редовната консумация на витамин Е, който се намира в големи количества в тази ядка, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, рак и болестта на Алцхаймер. Д-р Квашина пояснява, че изследвания в тази област продължават.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

 

Диетологът споделя и какви са евентуалните странични ефекти от яденето на тази ядка. Нейната прекомерна консумация може да причини храносмилателни проблеми поради високото съдържание на протеини.

Също така тази ядка е висококалоричен продукт. Ако се консумира в големи количества, може да се появят излишни килограми. Преяждането може да причини метеоризъм, диария и главоболие.

Противопоказания за нейната консумация са състояния като индивидуална непоносимост, затлъстяване, ускорен пулс, чревни разстройства (тъй като този продукт е богат на протеини и фибри, които могат да причинят нарушения като гадене и повръщане, подуване и болки в корема).

Не трябва да ядете неузрелата ядка, тъй като можете да се отровите поради високото съдържание на цианиди в нея.

Още: Лекар: Ако бадемите не се ядат правилно, те са истинска отрова за тялото

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес