Във всякакви количества алкохолът дразни чревната лигавица, което в дългосрочен план води до киселинен рефлукс (киселини) и гастрит. Освен това пречи на усвояването на важни хранителни вещества, според диетолога д-р В. Пономарева. Но за да намалите вредата му върху стомашно-чревния тракт, трябва да спазвате някои правила – едно от е пиенето на вода и консумацията на фибри.
Намаляване вредата на алкохола върху червата
Именно той убива полезните бактерии и позволява на вредните да „процъфтяват“. Също така консумацията му дехидратира, което води до запек и подуване на корема.
Лекар: Всички правим това, но то е по-вредно за тялото от алкохола
За да се сведе до минимум негативния му ефект върху чревната лигавица е необходимо да се контролира неговата консумация. За прекаляване с количеството се счита количеството повече от 4 до 5 питиета по определен повод или консумация на повече от 8 питиета седмично за жените и 15 питиета седмично за мъжете.
С цел намаляване на вредните ефекти върху стомашно-чревния тракт, експертът препоръчва:
- Пийте много вода преди, по време и след консумация на алкохолни напитки. Това ще увеличи хидратацията на тялото и ще намали вредния ефект на питиетата.
- Включете в диетата си храни, богати на пробиотици и пребиотици: бобови растения, овесени ядки, сирене от кисело мляко, натурално кисело мляко . Те ще помогнат за поддържане на здрава микрофлора в червата и ще намалят възможните възпалителни процеси.
- Яжте храни, богати на фибри (зеленчуци, плодове, зърнени храни). Те помагат за регулиране на храносмилането и поддържат здравето на червата.
- Яжте обилно, преди да пиете алкохолни напитки. Храната, съдържаща мазнини и протеини, ще помогне за забавяне на усвояването му в кръвта и ще намали въздействието върху стомаха и червата.
Лекарят не препоръчва злоупотреба с алкохолни напитки по никакъв повод дори и при спазване на изброените по-горе правила. Например, чаша слухово вино потиска мозъчната функция за 12-15 дни. При честа консумация на алкохолни напитки продължителността на вредните ефекти върху мозъка се увеличава значително.
Постоянната употреба на алкохолни напитки води до преждевременно стареене. Продължителността на живота на хората, склонни да посягат към чашката, е с 15-20 години по-ниска от средностатистическата.
Алкохолните напитки са вредни не само за черния дроб, но и за сърцето. Често срещан негативен ефект на тяхната консумация е уголемяването на сърдечния мускул. Това води до инфаркти, инсулти и като цяло разрушава сърдечно-съдовата система.
Още: Лекар: Тези 5 симптома издават, че имате проблем с алкохола
Важно: Статията е единствено с информативна цел, тя не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение! При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар!