Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Пийте я всеки ден, тази напитка значително намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 13 ноември

13 ноември 2024, 10:53 часа

Диетологът Ирина Мансурова споделя коя е напитката, която значително намалява риска от развитие на диабет, възстановява чревната функция и укрепва костите.

Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет

Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар

„Ще предпази от диабет, ще укрепи костите и ще възстанови чревната функция", казва лекарят за тази напитка и допълва, че е важно да се пие ежедневно. 

Напитката, която предпазва от диабет 

Според лекаря това е натуралният кефир без захар. Експертът допълва, че ферментиралите млечни продукти са богати на полезни аминокиселини, включително валин, аргинин, лизин, а също така съдържат голям брой млечнокисели бактерии, дрожди, калций, магнезий, калий, които имат благоприятен ефект върху функционирането на стомашно-чревния тракт, сърдечно-съдовата система и помагат за укрепване на костите. Лидерът по полезни свойства сред всички ферментирали млечни продукти е кефирът.

Може ли да се ядат банани при диабет? 

Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина

Д-р Мансурова подчертава, че редовната консумация на кефир намалява риска от развитие на диабет тип 2. Тази напитка повишава чувствителността на клетките към инсулин и намалява нивата на кръвната захар. Много важна роля играе магнезият в нейния състав, който има благоприятен ефект върху функционирането на панкреаса и инсулиновите рецепторни комплекси.

Лекарят отбелязва, че когато консумирате кефир, трябва да спазвате ограничението: не повече от 200 грама на ден. Не се препоръчва да пиете ферментирали млечни продукти вечер. Освен това може да има индивидуална непоносимост към млечни продукти. Затова винаги е по-добре да се консултирате лично със специалист, допълва още д-р Мансурова.

Други ползи от кефира

Богат е на витамини B1, B9, B12, K2, биотин и минерали: калций, магнезий и фосфор. Протеинът, съдържащ се в кефира, вече е частично усвоен, така че се абсорбира много лесно в нашия стомашно-чревен тракт.

Съдържа най-много различни видове полезни бактерии - пробиотици и дрожди, в сравнение с киселото мляко.Създава идеални условия в червата ни за колонизация на полезни бактерии, за разлика от киселото мляко, което само подхранва съществуващите бактерии.

Още: Здравен съвет за деня, 26 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове са най-добри за имунитета

Още: Здравен съвет за деня, 25 декември: Лекар: Изпийте това половин час преди да седнете на масата на Коледа и Нова година

Дрождите и бактериите, открити в кефира, активират ензима лактаза, който разгражда лактозата, останала след процеса на ферментация. Следователно дори хора, които страдат от непоносимост към лактоза, могат да консумират кефир. Но въпреки това не е изключена индивидуална непоносимост към кефира и затова д-р Мансурова препоръчва консултация със специалист преди включването му в диетата, най-вече за хората с хронични заболявания и алергии.

Подобрява функционирането на храносмилателната ни система.Стимулира имунната защитна функция (нашият имунитет се намира в червата). Има противогъбични и антибактериални свойства.Бори се с храносмилателните алергии.

Пречиства тялото от токсини.Бори се с възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт (колит, болест на Crohn). Помага да се отървете от кандидоза и млечница. Намалява риска от развитие на ракови клетки.

Билката, която бори диабета и вдига имунитета

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес