Три чаши седмично от тази напитка са достатъчни за поддържане на чисти и здрави кръвоносни съдове, казва д-р Светлана Ищенко.
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
"Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смърт в световен мащаб. През последните 50 години броят им се е увеличил значително. Някои храни и напитки помагат за предотвратяване на риска от развитие на опасни състояния. Една от тези напитки е зелен чай", съобщава лекарят.
Ползи от зеления чай за кръвоносните съдове
Д-р Светлана Ищенко споделя, че хората, които включват зелен чай в диетата си, имат по-здрави сърца и кръвоносни съдове. Факт е, че този чай има пряк ефект върху артериите.
Кой е най-полезният плод за кръвоносните съдове?
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
„Тези, които пият зелен чай редовно, имат по-здрава сърдечно-съдова система. Зеленият чай е богат на полифеноли, които имат положителен ефект върху нашите артерии”, казва лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Учените многократно са изследвали ефектите на зеления чай върху здравето. Известно е, че съединенията, съдържащи се в напитката, понижават нивата на холестерола и унищожават плаката по стените на кръвоносните съдове, които причиняват запушване. Освен това зеленият чай понижава кръвното налягане.
Пиенето на зелен чай поне 3 пъти седмично намалява риска от сърдечни заболявания и инсулт с 25%, установи мащабен анализ, публикуван в European Journal of Preventive Cardiology. До този извод са стигнали учени, които в продължение на 7 години са изследвали здравословните показатели на хора, които редовно пият зелен чай и то рядко (по-малко от 3 пъти седмично).
Причината за проблеми със сърцето и кръвоносните съдове в много случаи е окисляването на липопротеините с ниска плътност. В резултат на това се образуват атеросклеротични плаки, които стесняват лумена на кръвоносните съдове и водят до нарушения на кръвния поток. Катехините, открити в листата на зеления чай, намаляват окисляването.
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Други ползи от зеления чай
Напитката активира и мозъчната дейност. Това е резултат от действието на кофеина, именно това вещество може да увеличи количеството допамин в тялото. В допълнение, кофеинът помага за намаляване на производството на аденозин, тоест блокира инхибирането на нервната система. Умерената консумация на зелен чай има положителен ефект върху концентрацията, укрепва паметта и подобрява настроението. Нивото на кофеин в чая е много по-ниско, отколкото в кафето, така че чаят не вреди на вашето здраве.
Друг аспект на полезните на полифенолите е борбата с атипичните клетки и намаляването на въздействието на ултравиолетовите лъчи. Въпреки че зеленият чай не е лекарство, той служи за предотвратяване на рак. На този етап от медицинските изследвания точният механизъм на действие на зеления чай върху атипичните клетки не е напълно установен. Цифрите обаче остават непроменени: в страните от азиатския регион, където консумацията на зелен чай е много по-висока, има по-малко пациенти с рак, отколкото в останалия свят.
Това е най-полезният витамин за сърцето и кръвоносните съдове на възрастните хора
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!