Всеки е чувал за хормона инсулин. Той се произвежда се от панкреаса. Без инсулин глюкозата, която приемаме с храната, няма да навлезе в клетките. Съответно клетките ще останат без гориво и няма да произвеждат енергия.
„По същество инсулинът отваря вратата към клетката за глюкозата. Но това невинаги е така. В някои случаи инсулинът не може да отвори тази врата. Панкреасът повишава нивото на инсулин още повече, но вратите в клетките така или иначе остават затворени. Това е инсулинова резистентност “, обяснява д-р Людмила Мудрагел.
Разбира се, само лекар може да постави точна диагноза. Но според някои косвени симптоми е възможно да се постави предварителна диагноза.
Два сутрешни симптома, които издават ниска кръвна захар
На първо място, това е обиколката на талията ни. При жените тя не трябва да надвишава 80 см, а при мъжете 95 см. По-високи стойности може да показват инсулинова резистентност.
Друг често срещан симптом е големият брой папиломи по цялото тяло (в резултат на прекомерно неконтролирано делене на клетките), акне (с изключение на юношеството), потъмняване на кожата в някои части на тялото. Най-често това е областта на шията, слабините, подмишниците.
Постоянното желание за хапване през деня, подуване, безсъние, затруднено заспиване, крампи в крайниците, които се проявяват през нощта, повишено окосмяване по лицето при жените, чувство на умора и раздразнителност - всичко това са признаците на латентна инсулинова резистентност.
Важно: Статията е с информативна цел и не може да замести прегледа при специалист!