Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар обясни какво може да означава отслабеното ръкостискане

27 април 2023, 08:15 часа

Отслабеният захват на ръката може да е свързан с естествените процеси на стареене на организма. Струва си обаче да знаете, че то може да бъде и симптом на сериозни заболявания и болести, включително дискова болест, диабет и дори рак. По-специално, затрудненията при държането на предмети в ръцете и извършването на дейности, изискващи прецизни движения, са тревожен признак за слабост на мускулите на ръцете и дланите. Кои са най-честите причини за слаб захват на ръцете според д-р Ротшийлд? 

Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола

Още: Кое е най-полезното сирене?

Слаб захват на ръката - лесно пренебрегван симптом на сериозни заболявания

Слабият захват на ръцете е много труден за откриване симптом, защото не е лесно да забележите проблема сами. Той обаче може да бъде забелязан от други хора, на които подавате ръка. Мускулната слабост в крайниците може да е резултат от естествените процеси на стареене, които се засилват особено след 60-годишна възраст. Слабото ръкостискане обаче може да бъде и признак на сериозни здравословни проблеми, така че този симптом не бива да се пренебрегва. 

Тези, които са изложени на риск, могат да се сдобият с динамометър за измерване на силата на ръцете. Устройството се стиска с двете ръце три пъти в продължение на пет секунди и се изважда средната стойност. Нормалната сила на стискане на ръцете при мъжете на 20 години е 46 кг, а при жените - 29 кг. Тази сила постепенно намалява и към шестото десетилетие от живота е съответно 39 кг и 23,5 кг. Стойности от 30 кг за мъжете и 20 кг за жените са показателни за недостатъчна мускулна сила.

Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза

Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?

Слабост на захвата на ръката и синдром на карпалния тунел

Слабата мускулна сила на ръката и свързаните с нея симптоми, като не много силен захват на ръката, проблеми със задържането на чаша или други предмети или трудности при отвиването на буркан, могат да бъдат показателни за синдром на карпалния тунел. Състоянието се развива вследствие на продължителни, повтарящи се движения на ръката, които причиняват възпаление и подуване и свързания с тях натиск върху нерва. 

Синдромът на карпалния тунел най-често засяга хора, които работят с компютър. Той обаче може да съпътства и други заболявания, като хипотиреоидизъм, диабет или ревматични състояния. Други симптоми, които се появяват при синдрома на карпалния тунел, са изтръпване и мравучкане в ръката, болка в китката и пръстите и усещане за скованост в ръката сутрин.

Могат ли краката да болят от нерви?

Още: Слънчогледови семки - как влияят на кръвната захар и полезни ли са за диабетици

Още: Здравен съвет за деня, 23 януари: Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат банани

Слабост на захвата на ръката и дископатия

Отслабването на ръкостискането може да бъде повлияно и от дегенеративни промени в шийния отдел на гръбначния стълб. По-специално, често срещана причина е шийната дископатия, свързана с увреждане на междупрешленния диск. Това води до притискане и дразнене на гръбначните нерви, което от своя страна причинява болка в шийния отдел на гръбначния стълб, излъчваща се към ръцете, дланите и пръстите, изтръпване и мравучкане в горните крайници, мускулни спазми и мускулна слабост в ръцете. При цервикална дископатия може да се наблюдава и замайване, което да произлиза от гръбначния стълб. 

Слабост на ръкохватките и диабет

Отслабването на мускулната сила и на ръкостискането може да бъде причинено и от диабет - сериозно метаболитно заболяване. Постоянно високите нива на захар водят до възпаление и увреждане на нервните влакна. Последиците от диабетната невропатия са именно мускулните симптоми, т.е. слабост и изтръпване на крайниците, сетивни нарушения и болка в ръцете и краката. Други симптоми, показващи развитието на диабет, са оплаквания като прекомерна жажда, пристъпи на глад, често уриниране и летаргия. 

Какъв магнезий да си купя – видове

Слабо ръкостискане и сърдечно заболяване

Слабото ръкостискане може да бъде признак на сърдечносъдови проблеми. Коронарната болест на сърцето може да доведе до исхемия на централната нервна система, което да доведе до пареза или парализа на мускулите на ръцете. 

Тревожен признак е внезапната слабост на мускулите на ръката, особено от едната страна, което може да е предвестник на инсулт. Това може да бъде придружено от симптоми като спадане на ъгъла на устата от едната страна на лицето, главоболие, повръщане или загуба на съзнание.

Слабост на ръкохватката и миастения гравис

Причината за слабостта на ръкостискането може да е миастения гравис - автоимунно заболяване, което включва смущения в предаването на импулси от двигателните нерви към мускулите. Имунната система атакува собствените си клетки и произвежда антитела, насочени срещу двигателните рецептори. Типичен симптом на миастения гравис е бързата мускулна умора, дори след незначително физическо натоварване. 

Пациентът може да има увиснали клепачи и челюсти, променена мимика на лицето, отслабнал глас, неясен говор или проблеми с дъвченето и преглъщането на храна. Отслабването на мускулите на ръцете, което съпътства заболяването, означава, че захватът на ръцете отслабва, има трудности при задържането на предмети в ръцете и става все по-трудно да се държат ръцете изправени. Отслабването на силата на краката води до падания при ходене или бягане. При миастения гравис може да се появи и дихателна недостатъчност, която представлява сериозна заплаха за живота на пациента. 

Отслабен захват на ръцете и рак

Важно е да се знае, че отслабеният захват на ръцете може да бъде симптом на рак, напр. рак на дебелото черво, рак на белия дроб, рак на гърдата или рак на простатата. Намалената сила на захвата, дължаща се на рак, засяга най-вече хората на възраст 60-69 години. Затова при отслабено ръкостискане си струва да се консултирате с вашия лекар, тъй като този симптом е свързан с по-висок риск от смърт вследствие на развитие на рак. 

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес