Диетологът Крутика Нанавати отбелязва, че „възпалението на стомаха, известно още като гастрит, е неприятно и потенциално опасно състояние, което може да бъде причинено не само от яденето на определени храни, но и консумацията на определени напитки най-вече сутрин“. Експертът пояснява, че това се отнася за кофеиновите и сладките напитки.
Напитките, които не трябва да пиете сутрин
Д-р Нанавати отбелязва, че стомашни проблеми възникват, когато лигавицата на стомаха се възпали поради дразнене или бактериални инфекции или директен контакт с киселинни хранителни съставки.
Лекар: Само 1 лъжичка от това ще ви избави от киселините в стомаха
Симптомите могат да включват коремна болка, гадене, повръщане, загуба на апетит или подуване на корема. Гастритът може да доведе до язви и вътрешни кръвоизливи.
Една от причините за стомашни проблеми са течностите, които пием сутрин. Диетологът каза, че кафето и сокът влияят зле на стомаха.
„Известно е, че кофеиновите напитки като кафе, чай и енергийни напитки причиняват възпаление на стомаха“, отбеляза д-р Крутика Нанавати.
Тя добавя, че кофеинът в напитките може да раздразни стомашната лигавица и да доведе до храносмилателни проблеми. Тези напитки предизвикват киселинност.
Това не означава, че трябва да се откажете от кафето, но ако имате проблеми с възпаления, то трябва да се консумира с повишено внимание.
Подсладените напитки като сок или газирана вода водят до възпаление на стомаха.
„Захарта в тези течности може да увеличи производството на стомашна киселина, което води до дразнене и възпаление“, каза диетологът.
Освен това тяхната консумация води до негативни последици за здравето на устната кухина. В нея има бактерии, които се хранят със захар и произвеждат химикали, които могат да разрушат зъбния емайл, а киселината в газираните прави вероятността от появата на кариес още по-вероятен. С всяка глътка сода започва разрушителна реакция, която продължава около 20 минути. Ако пиете газирани напитки през целия ден, зъбите ви са под постоянна атака.
Също така в газираните напитки се съдържа фруктоза, която може да доведе до чернодробно увреждане. Глюкозата и фруктозата са двете основни съединения, присъстващи в рафинираната захар. Клетките на нашето тяло могат лесно да метаболизират глюкозата, но само черният дроб може да метаболизира фруктозата. Следователно прекомерната консумация на сладки газирани може да доведе до претоварване с фруктоза. В резултат на това черният дроб превръща тази фруктоза в мазнини, които се съхраняват в него. Това може да доведе до тежко мастно чернодробно заболяване.
Още: Лекар: Първите симптоми на деменция може да засегнат стомаха
Важно: Статията е единствено с информативна цел, тя не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение! При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар!