Гастритът, представляващ възпаление на лигавицата на стомаха, сам по себе си не представлява животозастрашаващо заболяване. Той лесно може да бъде контролиран и облекчен с промени в начина на хранене и подходящо меню, както и с медикаменти, предписани от лекуващия лекар. Гастритът обаче увеличава риска от язва на стомаха, както и от онкологични заболявания, представляващи риск за живота и здравето, поради което не е добре да се пренебрегва и оставя без лечение. Промените в ежедневното меню, приемът на храни, подходящи за състоянието, както и отказът от такива, които водят до гастрит или допринасят за усложнения при вече диагностициран гастрит, са важна част от лечението на заболяването.
И острият, и хроничният гастрит може да разпознаете по симптомите, включващи гадене, тежест и болка в горната част на стомаха, киселини след хранене, усещане за пълнота в горната част на корема и други. При съмнение за гастрит следва да се извърши лекарска консултация и ако се диагностицира заболяването, да се обсъди списък със забранените храни при гастрит.
Забранени храни при гастрит
Още: Лекар: Кои са абсолютно забранените храни при гастрит?
Пациентите с гастрит следва да избягват определени групи храни, сред които:
- пържени храни,
- пикантни и люти храни,
- мазни храни, които водят до увеличаване на възпалителните процеси, свързани с гастрита и до по-силни симптоми на заболяването,
- кисели храни, сред които са не само лимоните и оцетът, но за изненада на някои – и доматите.
Освен храни, които не се препоръчват или са забранени за пациенти с гастрит, те трябва да ограничат и приема на някои течности.
Течности, забранени при гастрит
Още: Вдига ли ракията кръвната захар или това е само мит?
Газираните напитки и соковете в бутилки и кутийки са забранени за страдащите от гастрит, ако искат да се чувстват добре. Приемът на кофеин също следва да е намален до минимум за пациентите с гастрит. Най-тежко обаче се приема от страдащите от гастрит забраната за прием на алкохол включително ракия. Българите имат традиции в производството и консумацията на ракия, тя се приема като традиционната за страната ни напитка, малко са домакинствата, които нямат в дома си поне една бутилка от огнената течност. Тази напитка обаче е сред най-вредните при гастрит. Не е случайно, че на новодиагностицираните пациенти се налага да се примирят с реалността и да преустановят пиенето на любимата родна ракия, ако не искат да живеят с болка и риск от усложнения.
Алкохолът е забранен при гастрит, защото дразни лигавицата на стомаха, която е вече раздразнена от самия гастрит. Така че ако решите да навдигнете чашката, въпреки че сте диагностицирани с гастрит, се пригответе за пареща болка, киселини, гадене и други неприятни симптоми, които не допринасят за самочувствието на болния.
Защо ракия при гастрит е много лош избор?
Гастритът е свързан с киселини. Рефлуксът е и едни от симптомите на гастрита и го съпътства постоянно. Пациентите с гастрит страдат от парене в гръдната кост и корема, тежест в горната част на корема, кисел вкус в устата. Киселините са изключително неприятни и със сигурност бихте искали да ги облекчите, което може да се случи с прием на медикаменти, предписани от лекаря ви.
Още: Лекар: Ракия с мед - как влияе на кръвната захар и панкреаса
Не само медикаментозното лечение е важно обаче, а и внимателният прием на храни и течности, които не водят до киселини в стомаха. Водата – минерална, трапезна, нискомасленото мляко и билковите чайове могат да помогнат за справяне с киселините в стомаха, докато приемът на кофеин, газираните напитки и алкохолът утежняват състоянието. Ракията увеличава възпалението на лигавица на стомаха, повишава риска от язва, киселини и тежи симптоми на гастрита. И макар да е трудно за пациентите с гастрит, свикнали да консумират ракия всеки ден преди вечеря, те трябва да направят тази жертва в името на здравето си, защото в противен случай рискуват да получат усложнения от гастрита или да изпитват тежки симптоми от заболяването.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: Mayo Clinic