Ако имате диабет тип 2, плодовете не са забранени – което е страхотна новина, защото освен страхотния си вкус и естествената си сладост, те имат толкова много полезни вещества по отношение на фибри и хранителни вещества. Трябва да внимавате колко плодове ядете точно както бихте направили с всяка друга храна с високо съдържание на въглехидрати, но плодовете определено са в белия списък. Съчетаването на плодове с малко протеини, като обезмаслено или нискомаслено кисело мляко или няколко ядки, може да помогне. А някои плодове, като мандарини, може дори да помогнат за намаляване на риска от получаване на диабет тип 2.
Вижте още: Какви са референтните стойности на пикочна киселина?
Американската диабетна асоциация е изброила цитрусовите плодове сред суперхраните за диабет. Според Асоциацията цитрусовите плодове като мандарини, портокали и грейпфрути са пълни с фибри, витамин С, фолиева киселина и калий, които помагат за здравословния хранителен план за диабетици.
Мандарините са с високо съдържание както на витамин С, така и на фибри и всъщност е доказано, че подобряват кръвната захар при хора с диабет тип 2. Това може да се дължи на наличието на нобилетин в плода, флавоноид, който помага за предпазване от натрупване на плаки в артериите. Проучванията показват, че Nobiletin в мандарините е повече от десет пъти по-ефективен от подобни флавоноиди, открити в грейпфрута.
Мандарини и подагра
Подаграта е вид артрит, при който в ставите се образуват излишни кристали на пикочната киселина, причинявайки възпаление и болка. Често протича в семейства и е особено разпространено при мъже на възраст над 40 години, въпреки че жените, обикновено след менопаузата, могат да бъдат засегнати. Други причини за подагра могат да включват консумация на алкохол, инфекция или метаболитен синдром. Страничните ефекти на подаграта включват камъни в бъбреците на основата на пикочна киселина и калциев оксалат. Избягването или ограничаването на плодове, съдържащи оксалат, може да помогне за намаляване на образуването на оксалатни камъни в бъбреците.
Плодове с високо съдържание на оксалат
Ако сте предразположени към подагра, има голяма вероятност да се образуват и камъни в бъбреците, обяснява Нюйоркският университет. Бъбречните камъни могат да се образуват или от пикочна киселина, или от калциев оксалат. Плодовете не предизвикват образуване на пикочна киселина, но могат да причинят утаяване на калциев оксалат в бъбреците. По този начин поддържането на ниски нива на оксалат във вашата диета може да обезсърчи образуването на камъни в бъбреците, базирани на калциев оксалат. Консултирайте се с Вашия лекар, за да определите лимита на оксалат във вашата диета. Високото съдържание на оксалат се счита за 26 до 99 милиграма на порция. Плодовете с високо съдържание на оксалат включват ревен; сурови, задушени или сушени смокини; сушени кайсии; и плодове киви.
Вижте още: Как червеното месо влияе на пикочната киселина?
Плодове с умерено съдържание на оксалат
Съдържанието на оксалат в плодовете може да варира в зависимост от тяхната зрялост, климата, в който се отглеждат, и почвените условия. Плодовете, съдържащи умерено ниво на оксалат, имат между 10 до 25 милиграма оксалат на порция. Тези плодове включват мандарини, манго, ягоди, портокали, сини сливи, плодов коктейл, лимони, къпини и боровинки. Нюйоркският университет предлага да се ядат храни, богати на калций, които ще свържат оксалата, което след това ще доведе до изхвърлянето му с изпражненията.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!