Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: колко време сме заразни за околните при грип?

04 февруари 2025, 08:45 часа

Когато човек се разболее от грип, много често сам се превръща в разпространител на заразата, особено сред членовете на семейството и колегите от работата. Това се е превърнало в нещо като нормалност и ние рядко се замисляме как грипът се предава на други хора.

Д-р Марсио де Кейрож Елиаш разяснява този проблем.

Всъщност, предотвратяването на разпространението на грипа е важна мярка, която всеки може да предприеме.

Още: Как се предава грип и кои са най-добрите начини за предпазване?

Какво представлява грипът и как се причинява?

Грипът е вирусна инфекция на дихателната система, засягаща всички горни дихателни пътища, включително носа, устата и гърлото, чак до белите дробове. Причинява се изключително от грипния вирус, който може да бъде тип A, B и C, всеки с различни подтипове, семейства или щамове, които в крайна сметка взаимодействат и причиняват мутации. Поради тази причина е практически невъзможно да се изкорени болестта напълно и ваксинацията трябва да се извършва ежегодно за всички, но особено за рисковите групи.

Как се разпространява грипът?

Грипът се предава от един човек на друг чрез секрети от дихателните пътища на заразен индивид, пряко или непряко. Директният метод на предаване възниква, когато капчици слюнка от болен от грип се разпръснат в околната среда като аерозоли: при кашляне, кихане, говорене и дори чрез дишане.

Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист

Това обаче не е единственият начин за споделяне на грипния вирус. Предаването може да бъде и индиректно, когато замърсените секрети достигнат до ръце, повърхности или общи предмети. Най-рискови в това отношение са дръжки на врати, ключове, перила, химикалки, чаши и подобни предмети, тъй като се докосват инстинктивно.

Колко дълго е заразен грипът?

По принцип предаването на вируса може да започне до 48 часа преди появата на симптомите и да продължи до края на инфекциозния процес, с пикова екскреция между 24 и 72 часа след началото на треската и други ефекти на заболяването. Обикновено след първите три дни на симптомите рискът от предаване на болестта е по-нисък.

Още: Какви особености има в храненето при грип?

Как да НЕ предаваме грипа на други хора?

Стойте на открито или проветриво място!

Затворената среда благоприятства предаването на грипния вирус, тъй като въздухът е натоварен със замърсени частици и е обичайно разстоянието между хората да е по-малко. За да избегнете тази ситуация, изберете открити пространства или най-малкото подръжте известно време вратите и прозорците отворени, за да оптимизирате вентилацията.

Спазвайте дистанция!

Не винаги е възможно да се изолирате напълно. За да избегнете предаването на грипа на други хора във вашето семейство, например, опитайте се да поддържате дистанция от поне два метра. В същото време, ако е възможно да се изолирате, направете го, за предпочитане с моменти на взаимодействие за кратки и ограничени периоди. Това трябва да се прави главно по време на пиковата фаза на вирусна екскреция, която може да варира между 24 и 72 часа от началото на заболяването.

Още: Колко души се заразяват с грип и колко го карат без да разберат: Говори проф. Радостина Александрова

Не споделяйте предмети!

Лични предмети, като чаши, четки и кърпички, никога не трябва да се споделят, особено когато имате грип. В същото време, при тези условия, избягвайте споделянето на химикалки, управление на телевизора, мобилни устройства и компютри. Повърхностите, които болен от грип докосва, могат да съдържат частици от секрет, замърсен с вируса.

Използвайте спиртен гел за дезинфекция!

Измиването на ръцете със сапун и вода или дезинфекцията им със спиртен гел, особено след кашляне, кихане или докосване на лицето, може да убие вируса, който остава върху кожата, и да предотврати разпространението му.

Още: Пулмолог ни съветва какво да правим при грип

Носете маски, когато трябва да излезете!

Винаги когато имате симптоми на грип, също се препоръчва да носите маска, покриваща носа и устата, в ситуации, когато трябва да напуснете къщата или да споделите пространството с някого.

Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес