Официално: Ще търсим "по-евтин" газ и нефт в "Блок Хан Тервел" в Черно море (ВИДЕО)

15 април 2025, 11:17 часа • 689 | прочитания

Министърът на енергетиката Жечо Станков подписа договора за проучване и търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море, в съседство на "Блок Хан Аспарух", където вече текат дейности. На церемонията в Министерски съвет днес, 15 април, договорът бе сключен с „Шел Експлорейшън енд Продъкшън“. Участваха също премиерът Росен Желязков и изпълнителният вицепрезидент на "Проучвания, стратегия и портфолио" на „Шел“ Юджийн Окпере.

Новите проучвания в Черно море са окачествени от кабинета като важна крачка за разкриване на потенциала на собствения добив в България в контекста на енергийната независимост на страната ни. Този перспективен блок е с площ от над 4000 кв. м.

Още: В Черно море започна разработването на едно от най-големите газови находища в Европа

Снимка: Министерски съвет

Министърът се похвали с бъдещ евтин газ

Министърът на енергетиката го определи като "още една важна стъпка за разкриване на потенциала в Черно море" във връзка с бъдещи доставки на газ.

"Газът, който бъде открит на сухоземната територия и в офшорните зони на Черно море, ще бъде най-евтиният. Защото при газа от газопроводи до 30% от цената идва от транзитните такси. Допълнително, с търсенето и проучването, държавата ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат до 30%. Това означава, че всяка трета газова молекула ще влезе като стойност в държавния бюджет", смята Жечо Станков.

Още: Удължават се проучванията за нефт и газ в блок "Хан Аспарух" в Черно море

"Сумата, която очакваме като инвестиционни разходи от "Шел", свързана със спазване на екологичното законадателство, обучаване на български кадри, т.нар. рентгенова снимка на подземните територии, е само малка част от инвестициите и от средствата, които държавата ще получи", заяви министърът. И каза, че тези пари после щели да достигнат до българските граждани. Обеща и пълно съдействие от страна на Министерството на енергетиката.

Снимка: iStock

Сложен процес

От "Шел" обявиха, че първо ще се направят 3D заснемания, за да се види дали има потенциал за намиране на природен газ. След това ще се говори за диверсификация и за подобряване на енергийната сигурност на България, за "отключване на потенциала в Черно море".

Още: Ето коя компания е избрана да търси нефт и газ в "Блок Хан Тервел" в Черно море

Желязков заяви, че тази стъпка има и голямо политическо значение. "България се нарежда сред страните от черноморския басейн, които активно разработват неизползвания природен потенциал на черноморското дъно. Влизането на "Шел" е показателно, че разработването на собствените ни находища има огромен потенциал. Процесът ще отнеме немалко време, с технологии като суперкомпютри и изкуствен интелект за разгадаване на тайнствата, които дъното крие. Потенциал, който показва, че след три неуспешни опита за подписване на този договор, в България има стабилност за чуждестранни инвеститори, които да правят планове занапред", твърди той.

Снимка: Министерски съвет

"Това ще има въздействие върху нашата и европейската енергийна сигурност, върху диверсификацията на доставките на газ. Надявам се, че през следващите години, с проучването и доверието на местните общности, ще се похвалим с гарантирането на нашата енергийна независимост и много по-евтин източник на енергийни ресурси. Днешното подписване не е краят, а началото на процеса", каза премиерът.

Още: Турция свиква среща за Черно море: Пази гостите в тайна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес