Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Кога е правилно да ядем плодове - преди или след хранене

16 ноември 2024, 18:00 часа

След хранене обикновено ни остават няколко свободни минути и прекарваме това време в някои познати дейности или действия, които ни помагат да се разсеем или да се отпуснем.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

Вижте още: Лекар: Леща - как влияе на пикочната киселина

Тези навици изглеждат полезни и доста безобидни, но с течение на времето могат да ни доведат до лоши симптоми и сериозни здравословни проблеми. Много хора не знаят за това, така че тук ще ви кажем какво да не правите след хранене.

1. Сън

Сънят след хранене може да доведе до неприятни симптоми, които показват проблеми с храносмилането. Много хора вярват, че сънят след хранене е добър и здравословен, но това не е вярно. Такъв сън има лош ефект върху храносмилането.

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

Когато тялото е в легнало положение, стомашните сокове не покриват напълно храната в стомаха и нормалното усвояване на хранителните вещества е нарушено. В допълнение, хранопроводът може да страда, тъй като стомашната киселина навлиза в него (когато се появи рефлукс), възниква усещане за парене.

2. Тютюнопушене

Не е тайна, че този вреден навик има много лош ефект върху състоянието на белите дробове и сърдечно-съдовата система. Но мнозина не знаят, че пушенето след хранене е особено вредно. Факт е, че никотинът свързва кислорода, необходим за процеса на храносмилане, и това улеснява усвояването на канцерогените.

3. Ядете плодове

Някои хора смятат, че яденето на плодове след хранене е много здравословно. Те са сладки, питателни и изглеждат чудесен заместител на традиционните десерти.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Но малко хора знаят, че е по-добре да ядете плодове на празен стомах, да речем, на празен стомах сутрин или няколко часа след хранене. За усвояването им са необходими различни ензими, а естествената захар (фруктоза) се усвоява по-дълго.

Храносмилането на други храни може да попречи на тези процеси. Ако няма такава "намеса", тялото усвоява по-добре хранителните вещества, съдържащи се в плодовете. Това са преди всичко фибрите и простите захари, които дават на тялото енергия. Ако ядете плодове след обилно хранене, остатъците им остават в стомаха за дълго време. Те могат да причинят лошо храносмилане, повишено образуване на газове и други неприятни симптоми.

4. Вземате душ

Вземането на душ помага да се отпуснете и подобрява кръвообращението, но не трябва да се взема след хранене. Тогава може да наруши функционирането на храносмилателната система.

Факт е, че тази процедура насърчава притока на кръв към ръцете и долната част на тялото и по-малко кръв тече към стомаха. Поради това той започва да се справя по-лошо с храносмилането на храната и често се появява възпаление, болка и тежест в стомаха.

5. Пиете студена вода

Не се препоръчва да пиете студена вода по време и след хранене, тъй като това може да наруши храносмилането на храната. Хранителните вещества се абсорбират по-лошо и процесът на образуване на изпражнения се нарушава.

6. Пиете чай

Чаят се счита за здравословна напитка, но не се препоръчва да се пие след хранене.

Танините, съдържащи се в чая, се свързват с желязото и пречат на неговото усвояване.

В резултат на това усвояването на желязо може да намалее с 87% и това може да доведе до анемия.

Това хранително вещество е необходимо за образуването на червени кръвни клетки в кръвта, а дефицитът му в организма води до следните симптоми:

Болка в гърдите.

Бледа кожа.

Постоянно чувство на слабост и умора.

Чупливи нокти.

Загуба на апетит.

Усещане за студ в ръцете и краката.

Вижте още: Кардиолог: Бекон - как влияе на холестерола

7. Ходите или бягате

Грешка е да се мисли, че упражненията след хранене са много полезни, защото помагат за изгаряне на калории и намаляване на теглото.

Разбира се, бягането и ходенето са много полезни форми на физическа активност, но ако ги правим веднага след хранене, нанасяме вреда на тялото, а не полза. Това пречи на процеса на храносмилане. Следователно можете да ги правите само когато са минали поне 30 минути след хранене (като продължителността на ходене или бягане в този случай не трябва да надвишава 10 минути).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес