Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Киселото зеле води до този дефицит

15 януари 2024, 13:33 часа

Въпреки всичките си полезни свойства, киселото зеле може да бъде вредно в определени случаи.

“То може да блокира усвояването на йод и да доведе до дефицита му, така че не се препоръчва при пациенти с дефицит на хормони на щитовидната жлеза, тежък или дори субклиничен хипотиреоидизъм без изразени клинични прояви“, казва руският лекар д-р Ирина Торопигина.

Ползи и вреди от киселото зеле

Лекарят споделя, че то не се препоръчва за хора с алергии и индивидуална непоносимост.

“При стомашно-чревни заболявания (включително язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит, колит, холецистит) също е по-добре да избягвате зелето - то съдържа груби диетични фибри. В този случай обикновено е най-добре да създадете диета заедно с Вашия лекар. Повишена киселинност на стомашния сок, инфаркт на миокарда, ентерит, колит, диабет, заболявания на бъбреците и пикочните пътища, диария - всичко това също изключва зелето от менюто ви”, казва експертът.

Кисело зеле - 3 грешки, заради които става безвкусно и меко

Д-р Торопигина допълва, че този продукт е полезен в борбата с наднорменото тегло. Богат е на пробиотици, той помага за поддържане на стройна фигура и здрав стомашно-чревен тракт. И в същото време подобрява състоянието на кожата и косата, като намалява проявите на синдрома на раздразнените черва.

Защо пробиотиците са толкова добри? Те нормализират състава и повишават биологичната активност на собствената нормална чревна микрофлора, а нейното нарушаване е пряк път към лошо здраве и редица сериозни заболявания от затлъстяване до диабет и рак.

“Самото кисело зеле има много полезни свойства, то е ценно за здравето на организма. Това е ферментирал продукт, който съдържа голямо количество фибри, полезни за растежа на условно полезната патогенна микрофлора в червата. Освен това съдържа витамини B, C, PP, фолиева киселина и микроелементи“, казва диетологът Ирина Торопигина.

Този продукт е с ниско съдържание на калории, може да се използва профилактика на множество заболявания.

“Но всичко зависи от индивидуалната чувствителност и толерантност. Хората със стомашно-чревни проблеми трябва да бъдат по-внимателни с него. Например, ако имате метеоризъм, подуване или болки, ясно е, че консумацията на кисело зеле не е препоръчителна. Препоръчителната порция за здрав възрастен е не повече от 150 грама на ден, а за деца под тригодишна възраст е по-добре да се избягва напълно. Дори има точно определено време за използване. Например, след 17:00 часа е по-добре да не ядете, особено ако към киселото зеле е добавена захар. Това може да причини ферментация в стомаха и подуване”, казва лекарят.

Специалистът споделя, че хора със заболявания на стомашно-чревния тракт и особено на панкреаса е по-добре напълно да се въздържат от продукта.

Киселото зеле - тези грешки са причината за появата на слуз в него

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес