Изпиването на една бира или чаша вино на ден може да повиши нивото на систоличното кръвно налягане – това е горното число, което показва какъв натиск оказва кръвта върху стените на артериите, когато сърцето бие.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Дори минималната консумация на алкохол има негативен ефект върху здравето.
Според проучване, направено от Марко Винчети – доктор по медицина, професор по епидемиология и обществено здраве в Университета в Модена, дори ниските нива на прием на алкохол имат негативно влияние върху систоличното кръвно налягане и при двата пола. За мъжете е установено, че умереният прием на алкохол повишава диастолното кръвно налягане – солното число, което показва какъв натиск има кръвта върху стените на артериите, когато сърцето е в покой между отделните удари.
В какви нива е здравословно кръвното налягане ?
За повечето мъже и жени кръвното е нормално, когато е 120 mmHG на 80 mmHg. Хората имат хипертония, когато кръвното им е над тези стойности.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Ако кръвното ви играе високо-ниско: Ето какво да направите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Консумацията на алкохол от години се счита за рисков фактор за хипертония заедно с излишните килограми, заседналия начин на живот, прекомерният прием на сол напредването на възрастта. Рисковете за здравето на сърцето, дори от минималния прием на алкохол, са налице и затова според Световната здравна организация няма безопасно ниво на консумация на алкохол.
Когато става въпрос за пиене, по-малкото количество е за предпочитане, но пълното въздържание има най-благоприятен ефект върху кръвното налягане.
Пиенето на алкохол може да повиши риска от хипертония при хора, които имат други рискови фактори.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
До този извод учените са стигнали, след като са направили проучване с участието на над 19 000 мъже и жени в продължение на 5 години. Никой от доброволците не е имал хипертония, проблеми със сърцето, алкохолизъм или чернодробни заболявания. Всичките участници са предоставили информация за своите типични навици относно пиенето и за това по колко мл. алкохол консумират ежеседмично. Учените сравняват кръвното налягане при хора, които изобщо не пият и при тези, които редовно консумират алкохол.
При мъжете и жените, които се въздържат от алкохол, систоличното кръвно налягане е с 1.25 mmHg по-ниско от тези, които пият по 1 питие дневно и с 4.9 mmHG по-ниско от тези, които консумират по две напитки на ден. Диастоличното кръвно налягане е било с 1.14 mmHg по-високо при доброволците, които са пиели по едно питие дневно и с 3.1 mmHg по-високо при тези, които консумират по две напитки на ден.
Въпреки че леките повишения не са причина хората с нормално кръвно налягане да развият хипертония, тези увеличение са в състояние да допринесат за сърдечни заболявания, особено сред по-възрастните.
Напредването на възрастта също може да доведе до повишаване на кръвното налягане.
Проучването, за което говорим, има едно сериозно ограничение – на учените липсват данни за това как стареенето влияе на връзката между приема на алкохол и повишаването на кръвното налягане. Анализът не показва дали и как алкохолът може да повиши кръвното. Въпреки това има ясни биологични ефекти, които алкохолът може да има в тялото и които могат да доведат до повишаване нивата на кръвното. Също така той може да повиши нивата на хормона на стреса, което може да доведе до повишаване на кръвното налягане и сърдечната честота. Пиенето на алкохолни напитки може да повиши кръвната захар и да доведе до натрупване на излишни килограми.
Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете кафе в жегите
При хората, които имат високо кръвно налягане, тези промени могат да доведат до влошаване на кръвното и да имат негативен ефект върху някои лекарства, защото медикаментите и алкохолът се преработват от черния дроб.
Нужни са още изследвания, за да се определи какъв точно е рискът малките повишения на кръвното, които се наблюдават при прием на 1-2 напитки дневно, да доведат до развитие на хипертония. Но дори ако до този момент рисковете не са изяснени, то едно е сигурно – приемът на алкохол НЕ предотвратява развитието на сърдечно-съдови проблеми.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.