По своята природа кашлицата е естествена реакция, нормален начин на нашия организъм и рефлекс на тялото ни да се защити. Въпреки това, когато е прекомерна и в излишък, тя ни създава доста неудобства и да предизвика некомфортно дразнене. Понякога, така или иначе, нищо не е по-досадно от упорита кашлица.
Д-р Наталия Пачеко Гринé разяснява този процес тук.
Преди да се запитате как да спрете да кашляте, знайте, че това действие е форма на защита на организма - тойе опитва да прочисти гърлото и да елиминира евентуално замърсяване или микроорганизми, които се опитват да нахлуят в него. Това „нападение“ (между другото, кавичките в случая даже са съвсем излишни, защото действията на микоорганизмите в случая са болестотворна атака) предизвиква напълно закономерно следните въпроси:
Още: Чай от бъз за кашлица: Как точно се приготвя този истински елексир
- защо кашляме?
- какво може да причини кашлица?
- кога кашлицата е проблем?
- как да спрем кашлицата?
- кой лекар трябва да ни прегледа?
Проблемът е, че пристъпите често стават постоянни, особено при алергии и инфекции. Как да разберем дали е възможно да облекчим кашлицата и кога е необходимо да потърсим медицинска помощ?
И така: защо кашляме?
Кашлицата е основен защитен механизъм на тялото ни, което се опитва да изхвърли дразнещи, инфекциозни агенти и/или секрети. Друга важна функция на този рефлекс е да предотврати навлизането на храна в долните дихателни пътища.
Още: Как чаят от дюля помага за справяне с упоритата кашлица
Видове кашлица
Има два вида кашлица: така наречената продуктивна кашлица, с отделяне на храчки; и суха кашлица, тоест без храчки. Всяка от тях е по-често срещана при определени здравословни състояния.
Сухият тип често се среща при алергии, а също и при някои видове респираторни инфекции, като настинки.
Кашлицата с храчки е по-често срещана по време на вирусни и бактериални инфекции като грип, синузит и бронхит, между другото.
Още: Как да разпознаем кашлицата и домашните средства, които я побеждават ефективно
Какво може да причини кашлица?
Причините за кашлица са доста разнообразни, например следните:
- Респираторни инфекции, причинени от вируси и бактерии.
- Капене на секрети в гърлото - което обикновено се случва при хора с хроничен синузит, например.
- Дразнещи агенти (като замърсяване, акари и други агенти, причиняващи алергии).
- Стомашен рефлукс.
- Белодробни проблеми (като бронхит, пневмония и туберкулоза).
- Рак на белия дроб.
- Някои лекарства - каптоприл, лекарство за високо кръвно налягане, например.
Кога кашлицата е проблем?
Още: Как да преборим пристъп на кашлица през нощта
Кашлицата, причинена от инфекции като грип и настинка, обикновено отзвучава в рамките на три седмици. Ако обаче продължава по-дълго време и е придружено от болка, треска, задух и загуба на тегло, е необходима консултация с лекар, за да се установи какво може да се случва.
Ако задухът е налице още в началото на инфекциозното състояние, важно е да се потърси медицинска помощ възможно най-бързо, особено в случай на възрастни пациенти или деца и бебета.
Как да спрем кашлицата?
Някои мерки могат да облекчат пристъпите на кашлица и да намалят дразненето на гърлото.
Още: Как да разпознаем кашлицата на нервна почва
Пийте много вода, за да поддържате гърлото си хидратирано. Овлажнете околната среда, за да намалите щетите, причинени от сухо, студено време. Винаги поддържайте околната среда чиста и проветрива, за да избегнете агенти, причиняващи алергии. Използвайте чайове със съставки, които имат успокояващи свойства, като джинджифил, мед и мента. Избягвайте да лежите след хранене. Вдишвайте с пулверизатор и физиологичен разтвор, за да намалите дискомфорта.
Някои лекарства като отхрачващи сиропи (за улесняване на отделянето на храчки) или антитусиви (които намаляват желанието за кашлица) може да бъдат купени в аптеката. Важно е обаче те да се използват само по лекарско ръководство и препоръка.
Кой лекар трябва да ме прегледа?
Оториноларинголозите и пулмолозите са специалистите, които трябва да се потърсят за първоначално изследване на възможните причини за упоритата кашлица.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!