Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Как бирата влияе на мозъка?

02 декември 2024, 21:28 часа

Ако пиете бира в безопасна доза, това може да има положителен ефект върху тялото, според руския уролог д-р Александър Лубенников.

Как бирата влияе на мозъка?

Д-р Лубенников казва, че пиенето на бира може да има положителен ефект върху мозъка, при условие че пенливата напитка се приема в безопасна доза.

„Бирата съдържа витамин В и силиций, както и вещество, наречено ксантохумол, което има антиоксидантни свойства и предпазва от разрушаване на мозъчните клетки“, споделя специалистът. 

Как кръвната захар влияе на мозъка?

Д-р Лубенников добавя, че бирата може да стимулира и растежа на полезната чревна микрофлора. Този ефект се обяснява с факта, че съдържа разтворими фибри.

Лекарят посъветва да се помни, че полезните и вредните свойства на бирата се определят от количеството, в което хората я консумират.

Специалистът изясни каква е безопасната доза от тази напитка:

  • За мъже - приблизително 0,65 литра бира със съдържание на алкохол 4,5 процента;
  • За жени - 0,45 литра.

От своя страна руският нарколог д-р Руслан Исаев споделя, че малко количество изпит алкохол е достатъчно, за да създаде риск от рак.

Наркологът споделя, че няма безопасно количество алкохол. Дори тези порции алкохол, които се считат за умерени и допустими, могат да допринесат за развитието на опасни разстройства, подчертава той. Според д-р Исаев в негативното си въздействие върху организма алкохолът като токсин има кумулативен ефект.

"За да има риск от развитие на рак, са достатъчни 10 грама алкохол на ден", казва експертът.

„При редовна употреба дори на малки дози се получава кумулативен ефект, който увеличава вредата за тялото и увеличава вероятността от рак, инфаркт и инсулт. Доказано е, че 10 грама алкохол дневно (чаша вино или бира) увеличават риска от рак на гърдата“, посочва специалистът.

Д-р Исаев отбелязва, че често може да се чуе за положителния ефект от умерената консумация на алкохол. Това мнение пречи на хората да възприемат алкохола като токсин и не им позволява да осъзнаят колко значителни са рисковете, свързани с присъствието му в ежедневието, убеден е експертът.

„Съвременната наука ясно казва: няма безопасна доза алкохол. Дори и минималната му употреба увеличава рисковете за здравето и може да доведе до пристрастяване“, заключава наркологът.

Лекар: Дефицитът на тези минерали ускорява стареенето на мозъка

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес