Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте всеки ден кашу в това количество, здравен съвет за деня, 3 декември

03 декември 2024, 10:47 часа

Диетологът и гастроентеролог д-р Сергей Морозов разкри по колко кашу е безопасно да се консумира на ден. 

По колко кашу е полезно на ден?

Според експерта на възрастните се препоръчва да консумират не повече от 30-50 грама кашу на ден.

„100 грама кашу съдържат приблизително 550-600 kcal. Калоричното съдържание е високо, но се компенсира от богатия състав на хранителни вещества. Мазнините в ядките (основно ненаситени мастни киселини (олеинова, палмитинова, линолова) са важни за сърдечно-съдовата система. Те помагат за намаляване на нивото на "лошия" холестерол и риска от атеросклероза. Освен това кашуто е добър източник на растителен протеин, необходим за растежа и регенерацията на тъканите. Съдържат и 3,3 г рфибри, които спомагат за правилното храносмилане и предпазват от запек”, казва лекарят.

Защо трябва да ядете шепа кашу всяка вечер?

Ядката съдържа още витамин К (важен за съсирването на кръвта), витамин Е (подпомага имунитета), витамини от група В (необходими за нервната система и метаболизма), магнезий (важен за функционирането на сърцето и нервната система), цинк (участва в повечето ензимни процеси), желязо (необходимо за образуването на хемоглобин) и др.

„Редовната консумация на кашу в препоръчаните количества ще бъде от полза за сърцето, нервната система, имунитета, костите и репродуктивната система. Това следва от състава им. Въпреки това, в големи количества те могат да провокират алергии и затлъстяване. Освен това фитиновата киселина, която те съдържат, намалява усвояването на минералите, което минимизира ползите от ядките“, казва лекарят.

Ядките кашу са източник на мощни антиоксиданти като витамин Е и антоцианини. Витамин Е е мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане, причинено от свободните радикали. Това може да помогне за предотвратяване на стареенето на клетките и също така да намали риска от развитие на заболявания, свързани с окисляването.

Кашуто е богат източник на микроелементи като магнезий, цинк, желязо и мед. Магнезият е важен за поддържане функциите на сърдечно-съдовата и нервната система. Цинкът участва в много физиологични процеси, включително имунитета и здравето на кожата. Желязото е важно за транспортирането на кислород в тялото, а медта взаимодейства с желязото, за да осигури нормалното функциониране на тялото.

Антиоксидантите в кашуто помагат за намаляване на възпалението в тялото. Възпалението може да бъде фактор за развитието на различни заболявания, включително сърдечно-съдови заболявания, алергии и други заболявания.

Микроелементите като цинк и мед са важни за правилното функциониране на имунната система. Като насърчава производството на антитела и други компоненти на имунната система, кашуто може да подпомогне тялото в борбата срещу инфекции и болести.

Кои ядки са най-добри за хората над 60 години?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес