Ендокринологът и диетолог д-р Елена Чуракина изброява кои са най-здравословните видове ядки - те укрепват костите и забавят стареенето.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Най-добрите ядки против стареене и за здрави кости
Според специалиста тази класация включва орех, бадеми, кашу, лешници и кедрови ядки.
„Орехите са богати на омега-3 мастни киселини и витамини E, PP, K и B, които заедно помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и подобряват когнитивните функции като памет и внимание. Тези ядки също съдържат калций, магнезий, фосфор и манган, което спомага за поддържането на здрава костна тъкан“, казва лекарят.
По колко ядки може да ядете на ден за максимална полза?
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Бадемите съдържат витамини А, С, Е и група В – естествени антиоксиданти, които спомагат за защита на организма от окислителни процеси. Витамин Е също подобрява състоянието на кожата и помага в борбата с признаците на стареене.
„Яденето на бадеми насърчава нормалното храносмилане поради високото им съдържание на фибри. Бадемите са богати на магнезий, желязо и калций – в сравнение с другите видове ядки, те са лидери по съдържание на този минерал, което от своя страна спомага за поддържането на здрав зъбен емайл и минерализацията на костната тъкан“, отбелязва лекарят.
Лешниците съдържат мононенаситени мазнини, които участват в намаляването на нивото на „лошия“ холестерол, както и полиненаситени мастни киселини, които спомагат за подобряване на когнитивната функция и намаляват риска от развитие на мозъчни заболявания, свързани с възрастта.
„Кашуто съдържа цинк, който подпомага нормалното функциониране на имунната система. Тази ядка съдържа още калций, магнезий, мед и селен, които спомагат за укрепването на костите. Кашуто е богато на мононенаситени и полиненаситени мазнини, които помагат за поддържане на нормални нива на холестерола в кръвта. А кедровите ядки съдържат 19 аминокиселини, включително 8 незаменими за човека“, отбелязва лекарят.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Според специалиста, поради високото съдържание на аминокиселината триптофан, консумацията на кедрови ядки има благоприятен ефект върху настроението и съня. Тази ядка също съдържа фенолни съединения, които помагат за намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
„Висококачественият протеин на тази ядка се усвоява лесно от тялото и бързо го насища, а високото съдържание на диетични фибри стимулира чревната подвижност, което спомага за нормализиране на храносмилането“, казва лекарят.
Кардиолог: Една шепа от тези ядки на ден понижава холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!