Ако промяната на начина на живот, намаляването на стресовите ситуации и въвеждането на редовен час за лягане и събуждане не са допринесли за намаляване на честотата на мигренозните пристъпи се опитайте да разгледате като причина начинът си на хранене.
Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко
Още: Колко калории има в една ябълка?
Оказва се, че това, което ядем, има пряко отношение върху мигрената. Кои храни са безопасни за консумация и от кои е по-добре да се откажете - анализ от MedicalNewsToday:
Как можете да различите мигрената от главоболието?
Мигрената се счита за най-честата причина за главоболие. Това хронично неврологично заболяване засяга много по-често жените, отколкото мъжете, и в по-активна фаза продължава до 72 часа. Досега причините за възникването ѝ не са ясно установени. Най-вероятно заболяването е свързано с генетично предразположение и свръхчувствителност на мозъка към дразнители. Няма универсално лечение - това е хронично заболяване.
Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар
Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве
Това, което на пръв поглед отличава мигрената от стандартното и често срещано главоболие, е повишената чувствителност към дразнители, причинени от множество миризми и звуци, както и непоносимостта към светлина - както естествена, така и изкуствена. Много често то е съпроводено и с гадене, световъртеж, зрителни смущения и резки промени в настроението.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасните дни от седмицата: Кога рискът за сърцето ви е най-голям
Още: Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата
Тези, които страдат от мигрена в продължение на много години, я описват като остро, тежко, повтарящо се мъчително главоболие.
Симптоми и причини
Симптомът, показващ предстояща мигрена, е преди всичко пулсиращо и повтарящо се главоболие. То влошава състоянието на организма, като води до припадъци. Изключително тежък пристъп може да предизвика дори повръщане. Често пъти той е придружен от нарушения в говора и изтръпване и мравучкане в крайниците и лицето.
Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?
Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция
Пациентите се оплакват и от зрителни проблеми, осезаемо влошаване на зрението и сълзене на очите. Те го описват като неприятно усещане за спукване на вътрешността на очните ябълки. Най-често срещаните причини за мигрена са предимно:
хроничен стрес, загуба на тегло, пропускане и нередовно хранене, дехидратация, прием на контрацептиви, навлизане в менопауза, резки промени във времето, менструални нарушения, бременност, употреба на стимуланти, злоупотреба с кофеин.
Влияние на диетата върху мигрената
Неподходящата диета може да нанесе много вреди на организма. Тя се оказва и пряка причина за често повтарящата се мигрена.
Важно е да се елиминират продукти, съдържащи сулфити, мононатриев глутамат, нитрати, кохинил червено, биогенни амини, изкуствени подсладители и бета-фенилаланин.
Избягвайте тези продукти
Често препоръчвано решение в борбата с упоритата мигрена е въвеждането на елиминационна диета. Добър избор е диета с високо съдържание на въглехидрати и ниско съдържание на протеини и мазнини.
Списъкът с продукти, които е добре да се изключат при спазването на подходяща диета при мигрена, включва: бързи храни, пушени продукти, мая, кафе, дълго отлежаващи сирена, колбаси, пастет и наденици, избрани мазни риби, бульони, какао и шоколад, бяло и червено вино, подсладители, някои подправки като например чесън, копър, кориандър, червен пипер, джинджифил.
Добре е да се има предвид, че хората, борещи се с мигрена, имат индивидуална поносимост към горепосочените продукти.
Решението за въвеждане на елиминационна диета трябва да се консултира и да се провежда само под ръководството на специалист. Прекомерните и внезапни промени могат да доведат до недохранване, което представлява пряка заплаха за организма.
Мигрена - какво е безопасно да се яде?
Когато постепенно отстранявате от ежедневният си хранителен режим храни, които са нежелателни при мигрена, е добре да ги замените с такива, които имат положителен ефект върху облекчаването на симптомите. Те включват: безкофеинови напитки, пресни плодове и зеленчуци, тиквени и сусамови семки, домашно приготвени сосове без оцет, яйца, минерална вода, растителни масла, нетлъсто месо, натурални нископреработени храни, продукти с нисък гликемичен индекс, напр. кафяв ориз, ръжен хляб, пълнозърнеста паста.
ОЩЕ: Три прости средства за бързо избавяне от мигрена