Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Действат ли наистина антибиотиците в борбата с вирусите

20 ноември 2024, 20:05 часа

Възпалено гърло, болки в мускулите, втрисане, хрема, кашлица, лека температура - това са симптоми на вирусна инфекция, включително: настинка и грип. Повечето хора са свикнали да лекуват тези видове инфекции с антибиотици, но в действителност антибиотиците при вирусна инфекция могат да причинят повече вреда, отколкото си мислим.

Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола

Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение

Защо вирусните инфекции не се лекуват с антибиотици?

Вирусната инфекция обикновено започва постепенно, първоначално нейните симптоми са леки и стават по-интензивни с времето. Как се проявява вирусната инфекция? В повечето случаи със слабост, втрисане, болки в мускулите, болки в гърлото, хрема, кашлица и субфебрилна температура.

Още: Този изненадващ симптом на деменция може да забележите под душа

Както подсказва името, вирусните инфекции се причиняват от вируси, които отслабват имунната ни система. Най-често това са вируси, причиняващи настинка, грип или различни видове инфекции на горните дихателни пътища. Само преди няколко години тези инфекции се лекуваха в повечето случаи с антибиотици.

Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си

Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане

Въпреки че днес осъзнаването на факта, че антибиотичната терапия не се използва при вирусни инфекции, се е повишило значително, за съжаление много хора самостоятелно използват антибиотици, които са им останали от предишно боледуване, например. Всъщност това е огромна грешка, тъй като антибиотиците не се борят с вируси, а само с бактерии, така че употребата им при вирусни инфекции няма да доведе до никакъв резултат.

Освен това употребата на антибиотици без ясни показания прави имунната система по-слаба. И още по-лошо - ненужната употреба на антибиотици може да предизвика т.нар антибиотична резистентност, т.е. загубата на способността на антибиотика да унищожава бактериите. Следователно, ако в бъдеще се наложи да използваме антибиотик, може да се окаже, че той няма да е ефективен.

Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?

Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка

Още: Колко време след приема на антибиотик може да се пие алкохол

Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция

Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики

Как да лекуваме вирусни инфекции?

Вирусните инфекции се лекуват предимно симптоматично, за да се намалят неприятните симптоми. При вирусни инфекции най-често се използват:

-антипиретици или болкоуспокояващи - напр. парацетамол, ибупрофен

- отхрачващи или противокашлични сиропи - в зависимост от вида на кашлицата

Още: Кои са основните врагове на имунната защита и как емоциите й влияят

- таблетки за смучене за възпалено гърло

- антивирусни лекарства, например инозин - това лекарство спира размножаването на вируси. Антивирусните лекарства трябва да се използват в рамките на 48 часа след заболяването, тъй като тяхната ефективност се влияе от времето на започване на терапията.

- инхалации - с физиологичен разтвор или етерични масла, напр. масло от лайка, евкалипт или масло от чаено дърво.

- спрей с морска сол - при запушен нос, допълнително овлажнява носната лигавица.

- добавки, поддържащи имунитета - напр. витамин C, D, омега-3 киселини.

В случай на вирусни инфекции ваксинациите също са ефективна превенция срещу заболяване. Например противогрипните ваксини са ефективни не само за предотвратяване на инфекция, но и за облекчаване на нейните симптоми, след като инфекцията се появи.

Вирусните инфекции обикновено имат кратък курс и продължават максимум 7 дни. Ако симптомите на инфекцията не отслабнат или, още по-лошо, се засилят, тогава съществува риск вирусната инфекция да е преминала в бактериална. Такава инфекция се лекува с антибиотици, които се предписват от лекар след правилна диагностика на здравословното състояние на пациента.

Кога се използват антибиотици?

Антибиотиците са вещества, които имат двойно действие: бактериостатично, което означава, че потискат растежа и размножаването на бактериите, и бактерицидно, което означава, че убиват бактериите в нашето тяло. Има различни видове антибиотици и те действат върху различни бактерии, така че изборът на конкретно средство винаги се прави от лекар. Ако в домашната си аптечка намерим антибиотик от предишно лечение, в никакъв случай не трябва да го използваме сами, защото може да се окаже, че имаме нужда от друг вид антибиотик.

При бактериална инфекция се използват антибиотици. Най-често срещаните заболявания, причинени от бактерии, включват ангина, пневмония, гнойна инфекция на ухото, фарингит или тонзилит.

По време на антибиотичната терапия не трябва да забравяте за употребата на защитни пробиотици. Защо това е важно? За съжаление, антибиотиците се борят не само с вредните бактерии, но и с тези, които са необходими за правилното функциониране на тялото ни. Пробиотиците от своя страна са подбрани живи култури от бактерии, които поддържат чревната микрофлора и допълнително намаляват риска от странични ефекти, причинени от употребата на антибиотици, като проблеми с храносмилателната система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес