Като всяка друга алкохолна напитка, така и бирата е вредна. Но според урологът д-р Павел Сурков нейната умерена консумация може да бъде един от начините за отстраняване на камъни от уретерите.
Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
Експертът споделя, че тази напитка може да бъде полезна за отстраняване на камъни от уретерите поради диуретичния си ефект. Според него консумацията на пиво може да бъде алтернатива на поставянето на стент.
Лекарят допълва, че яденето на дини помага и за премахване на камъни от пикочната система. Той подчертава, че в случаите, когато се появят симптоми на уролитиаза, не е необходимо да се прибягва до самолечение - трябва да се консултирате с лекар.
Лекар: Бирата и виното предпазват от това заболяване
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
Други ползи от бирата
Според учени от Японския национален институт по радиология в хмела се съдържа веществото ксантохумол – то представлява флавоноид, който потиска ефектите на канцерогените. В резултат на това учените стигат до извода, че бирата до известна степен предпазва от рак. Същото това вещество ксантохумол предпазва мозъка от дегенеративни промени, свързани с възрастта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници
Освен това учените стигат до извода, че нито една друга напитка не е в състояние да премахне алуминиевите съединения от тялото толкова бързо.
Според други изследване на американски учени гражданите, които пият умерено коментираната напитка, са с 41% по-малко склонни да страдат от камъни в бъбреците.
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора
Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Друг интересен факт е, че по отношение на съдържанието на фосфор, желязо, магнезий, мед, калий и цинк, пивото не се различава от портокаловия сок. Що се отнася до витамините, пенливата напитка съдържа много В1 и В2 и то в лесна за смилане форма. За да осигурите 50% от дневната норма на тези витамини, трябва да изпиете един литър от напитката. Същият обем ще попълни запасите ви от витамин С със 70%. Но лекарят припомня, че нормата от тази напитка е не повече от 300 грама и то не всеки ден. И в този случай не може да разчитате на нея като източник на набавянето на витамини. Триста грама от пенливата напитка ви позволява да попълните дневния запас само от никотинова и фолиева киселина.
Проблемът е, че като диуретична напитка, пивото едновременно ще измие огромно количество микроелементи от тялото, създавайки техния дефицит.
Съдържанието на силиций в ечемика и хмела изглежда помага за поддържане на плътността на костите, еластичността на ставите и има положителен ефект върху състоянието на мозъчните структури.
Още: Бира: Учени разкриха в какво количество е полезна за червата
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.