На много хора се е случвало да се събудят в 4 сутринта, да се взират в празното пространство и дори да не им се спи. Човешкото тяло излиза от фазата на дълбок сън приблизително 4-5 часа след като заспим, пише The Independent.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
"И именно след този преход към „лек сън“ ни е много по-лесно да се събудим", казва Лиза Артис, заместник генерален директор на The Sleep Charity.
"Събуждането в 4 сутринта е най-вероятният вариант за тези, които заспиват около 23 часа. Има много фактори, водещи до това", пояснява експертът.
Причини за нощно събуждане в 4 часа
„Сънят се регулира от нашия вътрешен часовник или циркадния ритъм. Един от най-значимите и добре известни циркадни ритми е цикълът сън-събуждане“, казва д-р Артис. И добавя, че освен това сънят се регулира от нивото на хормоните мелатонин, който помага на тялото да заспи, и кортизол, който, напротив, помага да се събудим и да останем будни.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Съвет от лекар: Как да подобрите качеството на съня си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Експертът препоръчва в такъв случай да четете, слушате музика или медитирате преди лягане, за да „успокоите“ тялото и, най-важното, да оставите телефона поне два часа преди лягане, тъй като „синята светлина“ от всякакви електронни устройства може да потисне производството на мелатонин.
Кофеинът, тежките храни, алкохолът, захарта и липсата на магнезий и витамини от група В могат да доведат до нарушения на съня, отбелязва д-р Малик. По-специално захарта и въглехидратите могат да имат особено въздействие върху лошия сън, тъй като могат да причинят колебания в нивата на кръвната захар.
Вместо въглехидратни или сладки закуски, изберете храни, богати на протеини и магнезий, като варени яйца, извара, тиквени семки, спанак, черен шоколад, кашу, пилешки бутчета или пуешко месо.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
"Може би сте забелязали, че се събуждате по едно и също време всяка вечер и ходите до тоалетната Опитайте се да не пиете прекалено много течности преди лягане“, съветва Малик.
Експертът допълва, че е важно е да останете хидратирани, но се опитайте да не пиете нищо преди около два часа преди обичайния час за лягане. Освен това експертът добавя, че е по-добре да отидете до тоалетната преди лягане, за да изпразните пикочния си мехур.
Според терапевта сънят става все по-нарушен с възрастта. При по-възрастните хора честите причини за нарушения на съня включват промени в циркадния ритъм, прием на лекарства, намалено производство на мелатонин и други.
Това може да засегне и жени в перименопауза, тъй като естрогенът и прогестеронът - репродуктивните хормони - се преплитат с хормоните на съня и щастието. Симптоми като суха кожа, ниско либидо, нощно изпотяване и висока температура могат да показват отслабване на естрогена.
"Всеки знае, че стресът е невероятно вреден за съня ви. Според проучване на Bupa Health Clinics установи, че 32 милиона души само в Обединеното кралство се събуждат притеснени за здравето си точно в 4:05 сутринта", казва д-р Малик и препоръчва да си водите дневник, в който да записвате мисли за това, което ви мъчи, преди да си легнете.
Лекар: Пийте я всяка вечер, тази напитка осигурява здрав сън, здравен съвет за деня, 29 октомври
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!