Възможността за забременяване, включително с помощта на инвитро оплождане, намалява при жени, преболедували от COVID-19. Това съобщи в. "Известия", позовавайки се на главния специалист по репродуктивно здраве в руското министерство на здравеопазването Наталия Долгушина, предаде БГНЕС.
Още: Каква е разликата между грип от вирус
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
"Анализирахме данните на нашите пациенти, които са били болни от COVID-19, преди и след забременяването. Анализът сочи, че прекараната тежка инфекция води до намаляване на яйчниковия резерв при жени в късна репродуктивна възраст (след 37 години). Сега ние анализираме състоянието на ембрионите при жените преди и след болестта, както и резултатите от програмите за асистирани репродуктивни технологии. Тези данни сега се подготвят за публикуване", казва Долгушина.
Според нея опасенията, че ваксинация преди инвитро оплождане може да натовари допълнително имунната система и да провокира отхвърляне на имплантирания ембрион, са неоснователни. Все пак експертът съветва поне три месеца след поставянето на ваксина да се избягва инвитро трансфер. А опити за създаване на дете по естествен път трябва да започнат от две до три седмици след поставянето на втората доза от препарата.
Бременността не трябва да се отлага за по-дълъг период, защото антивирусният имунитет може да бъде краткотраен, обясни специалистът.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка