Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко време обикновено продължава гнойната ангина

06 януари 2025, 07:15 часа

Гнойна ангина е заболяване, което има инфекциозно-алергична етиология и се проявява с патологични промени, засягащи сливиците. Протичането на заболяването се характеризира с повишена телесна температура, болки в гърлото, които се засилват при преглъщане, интоксикация на тялото, болезненост и увеличение на лимфните възли.

Диагнозата гнойна ангина, известна още като гноен тонзилит, се поставя въз основа на преглед на пациента (разкриват се уголемяване и зачервяване на сливици, понякога гнойна плака), данни за бактериална култура от гърлото и фарингоскопия. Клиничните препоръки включват локална терапия, приемане на антибиотици (ако причинителят е бактерия) и гаргари.

Колко време продължава гнойната ангина?

Още: 5 сериозни проблема, причинени от възпалени сливици

  • 2-3 ден

Този етап се характеризира с максимална тежест на симптоматичната картина. Сливиците на пациента значително се увеличават по размер и на повърхността им се появяват бели или жълтеникави язви. Възпалителният процес обхваща цялата повърхност на сливиците. Пациентът отбелязва влошаване на здравето, слабост, загуба на апетит и признаци на треска, включително повишаване на телесната температура до 39-40 °C. Пациентът изпитва и мъчителна болка в гърлото, която се засилва при преглъщане.

  • Ден 4

Язвите, които се образуват върху сливиците, започват спонтанно да се отварят, освобождавайки съдържанието (гной). На тяхно място се образуват лакуни - характерни вдлъбнатини. Ако на този етап пациентът следва препоръките на лекаря, празнините бързо се затварят.

Още: Една подправка от кухнята, за която се твърди, че помага при лечение на ангина

  • 5-6 ден

На този етап пациентите усещат забележимо подобрение на състоянието си - телесната температура се нормализира, главоболието изчезва, силата и апетитът се възстановяват.

  • 7-10 ден

Последният патологичен признак - възпалено гърло - отшумява. Размерът на лимфните възли, разположени под долната челюст, също намалява. Пациентът престава да чувства болка и дискомфорт в тази област.

Още: Два начина за лечение на ангина с лук, за които се твърди, че са много ефективни

Превенция на гнойна ангина

Предотвратяването на гнойна ангина включва поддържане на имунитета, избягване на контакт с заразени хора и спазване на хигиенните правила. Ако имате оплаквания от болки в гърлото, кашлица или липса на апетит, трябва да се консултирате с лекар възможно най-скоро.

Предотвратяването на ангина е насочено към намаляване на риска от заболяването и включва няколко важни аспекта:

  • Добра хигиена: Редовното и щателно измиване на ръцете със сапун и вода помага за предотвратяване на предаването на инфекция. Избягвайте контакт с болни хора, особено по време на активна инфекция.
  • Укрепване на имунната система: Правилното хранене, умерената физическа активност и редовният прием на витамини и минерали помагат за укрепване на имунната система и повишаване на устойчивостта й към инфекции.
  • Избягване на хипотермия: Хипотермията отслабва тялото и може да допринесе за развитието на инфекции. През студения сезон носете топли дрехи и избягвайте продължителния престой на студено.
  • Изолация по време на инфекция: Ако имате признаци на инфекция на гърлото или дихателните пътища, избягвайте контакт с други хора и останете вкъщи, за да избегнете разпространението на инфекцията.
  • Превантивна ваксинация: Ваксинацията може да намали риска от развитие на някои видове болки в гърлото, особено тези, причинени от опасни бактерии като Streptococcus pyogenes.
  • Поддържане на влажност на закрито: Сухият въздух може да раздразни лигавиците в гърлото ви, правейки ги по-податливи на инфекции. Използването на овлажнители на закрито може да помогне за предотвратяване на сухи лигавици.
  • Здравословен начин на живот: Поддържането на здравословен начин на живот, спирането на тютюнопушенето и ограничаването на консумацията на алкохол също помага за поддържане на силна имунна система и намаляване на риска от инфекции.

Тази статия е с информативен характер и не замества консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес