През лятото пием повече вода без много усилия: жегата значително увеличава жаждата. Лекарите обаче напомнят, че е изключително важно да се поддържа режим на хидратация през зимата, съобщава изданието The Health Site. Студеното време също се свързва с фактори, които провокират дехидратация. Поради централното отопление и нагревателите, въздухът в помещенията обикновено е много сух. И в студено време тялото ни губи влага по същия начин, както в горещо време. Ето защо в студено време от устата ви излиза пара.
Д-р Крутика Нанавати обяснява колко вода трябва да пиете на ден през зимата и какво ще се случи с тялото ви, ако не обърнете нужното внимание на този проблем.
2 литра вода дневно – мит ли е това?
Колко вода трябва да се пие на ден през зимата?
Лекарят препоръчват на мъжете да пият по 10 чаши течност на ден, а на жените – около 8 чаши.
"Важно е да се разбере, че тази цифра включва и вода, която получаваме от плодове и зеленчуци, чайове и супи. Ако редовно забравяте да пиете вода, опитайте да си помогнете с инструмент за проследяване на навици или напомняния на телефона си. Не трябва да разчитате единствено на чувството си за жажда: в суматохата на живота може просто да не забележите сигналите на тялото си. Най-добре е да се опитате да пиете вода редовно през целия ден", казва експертът.
Как е правилно да се пие вода за отслабване?
По време на тренировка нуждата от вода се увеличава. А тези, които водят активен начин на живот, трябва да пият още повече вода.
"Запомнете: много по-лесно е да предотвратите дехидратацията, отколкото да лекувате проблемите, причинени от нейните последици", допълва експертът.
Признаци на дехидратация
Тези, които не развият навик да пият достатъчно вода, имат по-висок риск от хронично бъбречно заболяване. Освен това липсата на течност може да доведе до хипертония и други сърдечно-съдови проблеми. Водата помага на храносмилателната система да върши работата си по-добре. Това е особено важно през зимата, тъй като именно през студения сезон сме склонни да преяждаме.
При високо кръвно трябва ли да се пие вода, или не?
Лекарят изброява и някои често срещани признаци на дехидратация през зимата:
- суха кожа;
- напукани устни;
- световъртеж;
- сухота на носната лигавица.
"Между другото, поради последния фактор, човек, който пие твърде малко, също може да се разболее по-често. Факт е, че лигавицата помага за защитата на тялото ни от респираторни инфекции', казва експертът.
Още за ползите от пиенето на вода
Водата е най-достъпното "лекарство" в света. Ето какво включват част от нейните полезни свойства.
Възстановяване на енергията. Дехидратацията води до нарушаване на функционирането на клетките в цялото тяло: те започват да изразходват повече енергия за изпълнение на своите функции. Също така, поради липса на вода, ензимната активност намалява, което се отразява негативно на производителността и провокира загуба на сила.
Не 1,5 л: Това е новата норма за вода на ден
Подобряване състоянието на кожата, косата и ноктите. Достатъчното количество вода в организма осигурява необходимата хидратация на кожата, предотвратявайки преждевременното й стареене. Освен това водата участва в процеса на изпотяване, чрез който кожата се освобождава от замърсяванията. При дехидратиран организъм доставката на хранителни вещества до космените фоликули и нокътните плочки е нарушена, което води до увреждане на външния вид на косата и ноктите. При нормална консумация на вода косата придобива здрав блясък, а ноктите стават по-гладки и здрави.
Освобождаване от токсините. Правилният режим на пиене спомага за подобряване на работата на бъбреците, които са отговорни за отстраняването на вредните вещества от тялото. Освобождавайки се от токсините, човек усеща прилив на енергия и подобряване на настроението.
Укрепване на сърдечно-съдовата система. Течността разрежда кръвта, предотвратявайки образуването на кръвни съсиреци. Според кардиолозите пиенето на дневната норма вода намалява риска от инфаркт със 70%.
Лекар: Спрете да пиете вода сутрин на празен стомах, здравен съвет за деня, 10 януари
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!