Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са първите симптоми на лумбаго?

13 февруари 2024, 08:15 часа

Болката в кръста не засяга само хората от третата възраст. Напротив. Лумбагото, което е заболяване на поясните прешлени на гръбначния стълб и се характеризира с внезапна остра или продължителна тъпа болка в кръста, засяга най-често пациенти на възраст между 35 и 50  – в най-активните им години и често води и до намаляване на работоспособността. Лумбагото може да бъде остро или хронично, да води до нетърпими болки и нужда от лекарска помощ, или да протича по-меко и без сериозен болков синдром, но при всички случаи се нуждае от диагностика и лечение. А за да се приложат такива, трябва да съумеете да разпознаете първите симптоми на лумбаго, за да сте наясно, че това е вашият проблем.

Симтоми на лумбаго

Болката в гърба засяга над 620 милиона души по света, като проучванията категорично сочат, че броят на засегнатите ще нараства прогресивно в следващите години. Всъщност лумбаго е остарял медицински термин, отнасящ се до болка в долната част на гърба – около лумбалната област на гръбначния стълб, която достига от най-долното ребро до задните части.

Още: За схванат кръст – ето как да облекчим болката

Самата болка може да има различна сила и честота – от лека и дискретна до остра болка, която ограничава подвижността.

Някои грешат лумбагото с ишиаса, като двете заболявания са различни. По отношение на първите симптоми на лумбаго, как да ги различим и идентифицираме, то следва да се има предвид, че лумбагото може да изглежда и да се проявява с различни ранни и късни симптоми при различните пациенти. Въпреки че често е центрирана в долната част на гърба, болката може да се излъчва през глутеусите, бедрата или краката – различно за различните пациенти, което прави и разпознаването на симптомите от пациента трудна задача. И все пак има лист от симптоми, които могат да ориентират пациента, че е време да потърси лекарска помощ за доказване на лумбаго и предприемане на мерки за лечението му.

Симптоми на лумбаго

  • Болката при лумбаго при повечето пациенти е тъпа, дразнеща и постоянна, локализирана в  долната част на гърба.
  • Други пациенти съобщават за остра, пробождаща, пареща болка, която сравняват с прострелване.
  • Други симптоми на лумбаго могат да включват мускулно напрежение и скованост, като ограничат мобилността, затруднявайки накланянето в определени посоки.
  • Болка, усилваща се и влошаваща се при кихане или кашляне, е изключително характерна за лумбаго. Влошаваща се след фитнес и спорт болка също може лесно да бъде свързана с лумбаго.

Още: Лекар: Ако имате болки в кръста всяка сутрин, направете това!

Кога лубагото е спешно състояние?

В повечето случаи болката ще отмине с продължително лечение, а лекарският преглед не е спешен и не е задължителен, ако вече знаете какво е страданието ви и какво да приемате за него. Има обаче ситуации, в които посещението в кабинета на лекаря е спешно.  Такива са:

  • проблеми с контрола на пикочния мехур,
  • болка, причинена от движенията на пикочния мехур или червата,
  • треска, мускулни спазми, изтръпване или слабост в долните крайници, които придружават лумбагото.

Тези симптоми са червен флаг – ясен знак, че се случва нещо много по-сериозно от обикновена болка в кръста, поради което лекарската консултация е спешна, неотложна и задължителна, за да се избегнат сериозни усложнения, пише в съвети на The Advanced Spinecenter.

Още: Научете тези лесни рецепти с морска сол при болки в кръста

Кой е най-застрашен от лумбаго?

Пациентите с наднормено тегло, бременните дами, пациенти с мускулно-скелетни нарушения, които могат да причинят лумбаго, спинална стеноза, гръбначни тумори  злокачествени и доброкачествени, сколиоза, фибромиалгия, дискова херния, остеоартрит и други са само част от причините, които водят до лумбаго.

Лечението и облекчаването на болката, сковаността и намалената подвижност включват топли бани, краткотрайна почивка на легло, болкоуспокояващи, масаж, затопляне на мястото, лечебна гимнастика, процедури и прочие. Тежката артилерия включва епидурални стероидни инжекции, блокади на нервни корени, операции и прочие, но към тях се прибягва много по-рядко и обикновено правилно диагностицирана и лекувана болестта подлежи на контрол.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Още: Болките в кръста – съвети и трикове

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес