Руски специалист цитира статистика, според която през последните 10 години диагнозата панкреатит се установява три пъти по-често, като в риск са хората на възраст 30-40 години, докато сред подрастващите динамиката на заболеваемостта е още по-висока. Лекарите смятат, че основната причина за рязкото увеличаване на случаите на панкреатит е небалансираната диета с акцент върху въглехидратните и мазни храни и масовата страст към бързото хранене. Тези фактори влияят негативно на панкреаса, причинявайки повишено натоварване на органа.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Храни, съдържащи трансмазнини, оцветители и консерванти, ястия с високо съдържание на мазнини и бързи въглехидрати, полуфабрикати, сладкиши, газирани напитки и сладкиши рано или късно могат да провокират възпалително заболяване на панкреаса - панкреатит.
Проявите на хроничен панкреатит не са специфични. Тежест в корема, гадене, разстройство на изпражненията, подуване на корема, болка в горните части и десния хипохондриум - тези
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Хроничният панкреатит е продължително заболяване, протичащо с обостряния, което в крайна сметка води до необратими морфологични промени и трайно намаляване на функцията на панкреаса. Но правилният начин на живот и навременното лечение могат да спрат необратими процеси в жлезата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
При поставянето на диагнозата от ключово значение е определянето на съдържанието на панкреатичните ензими в кръвта. При панкреатит значително се повишава нивото на ензима амилаза. Въпреки това, при хроничен панкреатит без обостряне нивото на амилазата може да остане нормално. В този случай по-информативно е изследване, което определя нивото на липаза в кръвта.
Освен това цялостният преглед включва анализ на изпражненията. Картината на заболяването ще бъде допълнена от такива изследвания като серумна еластаза и плазмена глюкоза.
Рисковите фактори за развитие на панкреатит включват наднормено тегло, хранителен дисбаланс, тютюнопушене и злоупотреба с алкохол. Проследяването на състоянието на панкреаса е необходимо и за пациенти с диагноза холелитиаза, както и за лица, които са претърпели операция на органите на стомашно-чревния тракт.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Тъй като панкреатитът може да бъде объркан с други патологии на коремните органи по отношение на симптомите, самолечение не се препоръчва. Панкреатитът е едно от най-трудните за диагностициране заболявания на храносмилателната система. Правилно поставената навреме диагноза е половината от успеха на лечението.
Един от първите признаци на заболяването е болезнена болка в горната част на корема, която имитира чувството на глад. Други често срещани симптоми на язва включват оригване, дискомфорт или подуване на корема след хранене, киселини в стомаха, гадене или повръщане, повишена болка след пикантни, пушени или мазни храни, както и алкохол, плака на езика. По-рядко срещаните симптоми на пептична язва са така нареченото лошо храносмилане, загуба на апетит и загуба на тегло.