Сърцето е сложен орган в човешкото тяло. През целия живот той непрекъснато изпомпва кръв, като доставя кислород и жизненоважни хранителни вещества до всички тъкани на тялото чрез артериалната мрежа. За да изпълни тази напрегната задача, самият сърдечен мускул се нуждае от достатъчно количество наситена с кислород кръв, която се доставя до него чрез мрежа от коронарни артерии. Тези артерии пренасят наситена с кислород кръв към мускулната стена на сърцето (миокарда).
Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко
Още: Колко калории има в една ябълка?
Сърдечен удар (миокарден инфаркт) възниква, когато притока на кръв към сърдечния мускул е блокиран, тъканта изпитва кислороден глад и част от миокарда умира.
Коронарната болест на сърцето е причината за инфарктите. Коронарната артериална болест е крайният резултат от атеросклероза, която възпрепятства коронарния кръвен поток и намалява доставянето на наситена с кислород кръв към сърцето.
Сърдечен удар
Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар
Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве
Сърдечният удар (миокарден инфаркт) е един от най-сериозните последици от атеросклерозата. Това може да се случи по две причини:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасните дни от седмицата: Кога рискът за сърцето ви е най-голям
Още: Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата
1. Ако се развие пукнатина или разкъсване в атеросклеротична плака. Тромбоцитите се улавят в тази област, за да се запечатат и се образува кръвен съсирек (тромб). Сърдечен удар може да възникне, ако кръвен съсирек напълно блокира притока на наситена с кислород кръв към сърцето.
2. Ако артерията се запуши напълно поради постепенното увеличаване на атеросклеротичната плака. Сърдечен удар може да възникне, ако през тази област тече недостатъчно богата на кислород кръв.
Лекар обясни кога болката в гърба може да е сърдечен удар
Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?
Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция
Честите признаци и симптоми на инфаркт включват:
· Гръдна болка или дискомфорт може да включва усещане за стягане, пълнота или болка в центъра на гръдния кош. По време на инфаркт болката обикновено продължава няколко минути и може да расте или намалява по интензитет.
· Дискомфорт в горната част на тялото, включително ръцете, врата, гърба, челюстта или корема.
· Затруднено дишане.
· Гадене и повръщане.
· Студена пот.
· Замаяност или припадък.
Кои са най-рисковите фактори водещи до сърдечен удар?
Рисковите фактори за инфаркт са същите като рисковите фактори за коронарна болест на сърцето. Те включват:
Възраст
Рискът от коронарна болест на сърцето нараства с възрастта. Около 85% от хората, които умират от сърдечно-съдови заболявания, са на възраст над 65 години. Средно мъжете получават първия си инфаркт на 66 години.
Пол
Мъжете имат по-голям риск от развитие на коронарна болест на сърцето и инфаркт на по-ранна възраст, отколкото жените. Рискът от сърдечни заболявания при жените се увеличава след менопаузата и те страдат от ангина повече от мъжете.
Генетични фактори и семейно наследство
Някои генетични фактори увеличават вероятността от развитие на рискови фактори като диабет, висок холестерол и високо кръвно налягане.
"Тих" инфаркт - кардиолог разкри как да го разпознаем
Раса и етнос
Афро-американците са изложени на най-висок риск от сърдечно-съдови заболявания поради високите нива на високо кръвно налягане, диабет и затлъстяване.
Затлъстяване и метаболитен синдром. Прекомерното натрупване на мазнини, особено около талията, може да увеличи риска от сърдечни заболявания. Затлъстяването също допринася за развитието на високо кръвно налягане и диабет, които влияят върху развитието на сърдечни заболявания. Затлъстяването е особено опасно, когато е част от метаболитен синдром, преддиабетно състояние, свързано със сърдечно заболяване. Този синдром се диагностицира, когато са налице три от следните състояния:
· Абдоминално затлъстяване.
· Нисък HDL холестерол.
· Високи нива на триглицериди.
· Високо кръвно налягане.
· Инсулинова резистентност (диабет или преддиабет).
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.