През пролетта и лятото навън има най-много кърлежи. За съжаление, те не са никак безопасни, а предават болести, когато се забият в тялото. В зависимост от вида на кърлежа и неговия стадий на развитие, подготовката му за хранене отнема от 10 до 120 минути. Когато кърлежът си намери подходящо място, той се забива в кожата.
Повечето кърлежи отделят вещество, което им помага да седят здраво прикрепени към тялото, докато се хранят. Също така те отделят малки количества слюнка с анестетични свойства, за да не усети човекът или животното, че се забива.
Лекар: Ето какво да направите веднага, ако ви ухапе кърлеж
Кърлежът смуче кръвта доста бавно в продължение на поне няколко дни. Ако организмът, към който се е прикрепил, има инфекция, то кърлежът я поглъща с патогените в кръвта. Малки количества слюнка от него могат да попаднат в кожата на гостоприемника, докато той смуче. Така се предава патоген от кърлеж към човека или животното, към който се е прикрепил.
След хранене кърлежите се отпускат и отделят от гостоприемника, за да се подготвят за своя следващ жизнен етап от живота. При следващото смучене на кръв може да предаде придобитата болест на новия гостоприемник.
Има доста болести, които се пренасят от кърлежите и които имат общи симптоми. При ухапване симптомите може да се появяват след няколко седмици. Най-често срещаните са:
Обрив – Лаймска болест, петниста треска на Скалистите планини, ерлихиоза, южно кърлежово свързано обривно заболяване и туларемия могат да доведат до появата на характерен обрив.
Треска – при всички кърлежово-предавани болести, може да се появи висока температура в различна степен и време.
Болка – симптомите на болестите, пренасяни от кърлежи, включват мускулни болки, главоболие и умора. При Лаймската болест може да се развият и болки в ставите. Тежестта на симптомите зависи от заболяването и нивото на лична толерантност към болка.
При Лаймска болест обривът може да се появи от 3 до 30 дни след ухапването, обикновено това става преди появата на треска. Той е първият признак на инфекция и обикновено има кръгла форма, наречена еритема мигранс. Този обрив се появява при 70-80% от заразените и възниква там, където е бил забит кърлежът. Мястото на обрива може да се усеща топло, но не и болезнено. Някои хора развиват допълнителни лезии еритема мигранс в други части на тялото.
Обривът при южно кърлежово свързано обривно заболяване е почти същият като този при Лаймската болест. Разликата е, че не предизвиква никакви артритни и неврологични симптоми.
Обривът, който се наблюдава при петнисна треска на Скалистите планини, варира доста. Близо 10% от ухапаните от кърлежи, заразени с тази болест, не развиват обрив. При другите се появява 2-5 дни след появата на треска и е под формата на малки, плоски, розови и несърбящи петна по китките, глезените и подмишниците. Понякога може да се появи и по дланите и ходилата. Червеният до лилав петнист обрив на петнистата треска се появява не по-рано от шестия ден след ухапването и при 35-60% от ухапаните.
При скъсан кърлеж - ето какво се прави
При болестта туларемия на мястото на ухапването може да се образува язва на кожата. Тя е придружена от подуване на регионални лимфни възли да подмишниците и слабините.
При 30% от ухапаните възрастни и 60% от децата, болестта ерлихиоза може да причини обрив. Той варира от плоски червеникави петна по кожата до зачервени петна, които преминават в подутини или с малки кръвоизливи. Обривът може да се появи след появата на треска.
Болестите, които пренасят кърлежите, могат да доведат от леки оплаквания, които могат да бъдат излекувани у дома, до тежки инфекции, които изискват влизане в болница. Въпреки че се лекуват лесно с антибиотици, тези болести понякога са трудни за диагностициране. Добрата новина е, че ранното разпознаване и лечение на болестта, намалява риска от сериозни усложнения. Затова, ако имате съмнение, че сте били ухапани от кърлеж, задължително се изследвайте!
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.