Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои плодове могат да се ядат при диабет тип 1 и тип 2

06 август 2024, 08:40 часа

Руският ендокринолог д-р Елена Болдирева обясни кои плодове са разрешени при диабет.

Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

Плодовете, които са разрешени при диабет 

Ендокринологът споделя, че хората с диабет могат да си позволят да ядат плодове, но е необходимо да се вземе предвид гликемичният индекс на плодовете.

„Всички пациенти с диабет трябва да знаят за такова понятие като гликемичния индекс. Това е стойност, характеризираща захароповишаващото свойство на продуктите, които съдържат въглехидрати“, уточнява специалистът.

Този симптом в жегата може да издава диабет 

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Елена Болдирева отбелязва, че при диабет тип 1 всеки плод може да присъства в диетата - но е важно да можете да компенсирате въглехидратното им натоварване, като използвате правилно инсулина. При диабет тип 2 плодовете с висок гликемичен индекс трябва да се консумират строго ограничено. Предпочитание трябва да се даде на даровете на природата, които имат нисък гликемичен индекс на натоварване - по-кисели сортове ябълки и круши, праскови, сливи и кайсии, както и портокали и грейпфрути.

Що се отнася до сушените плодове, най-нисък гликемичен индекс имат сините сливи, сушените ябълки, сушените кайсии и дрянът.

Експертът подчертава, че ако имате диабет, плодовете и сушените плодове трябва да се консумират само в умерени количества.

Ако имате диабет, е важно да избягвате храни с големи количества глюкоза: банан, манго, грозде, пъпеш, презрели круши и сливи, както и захаросани плодове и захаросани плодове. Те съдържат много захар и са с високо съдържание на калории, което означава, че тези плодове значително повишават нивата на кръвната захар. 

Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

"Някои проучвания показват ползите за здравето на мангото за хора, които страдат от диабет. Това се дължи на факта, че повечето плодове съдържат захар - фруктоза, но имат различен гликемичен индекс и натоварване. Гликемичният товар е показател, който характеризира повишаването на нивата на кръвната захар след прием на храна. Мангото например има висок гликемичен индекс (ГИ), но нисък гликемичен товар, затова се консултирайте със специалист преди да консумирате сладкия плод. Не прекалявайте с количеството: разрешени са 1-2 плода на ден, но не забравяйте да следите нивата на кръвната си захар всеки ден", казва лекарят.

Сокове или цели плодове при диабет?

Плодовете съдържат фибри и витамини, които са от съществено значение за хората с диабет. Фибрите помагат за забавяне на усвояването на захарта. Консумацията на плодов сок обаче, според последните проучвания, повишава риска от диабет тип 2. Сокът предизвиква бързо повишаване на кръвната захар, а 1 литър сок съдържа около 500 Kcal. Затова диабетиците се съветват да избират плодове вместо сок, за да избегнат загубата на витамини и фибри и да ограничат приема на захар,казва още лекарят.

"Неподсладените сокове включват: сокове от домати, спанак, целина, цвекло, зеле, краставици и прясно изцедени цитрусови сокове без добавяне на сиропи. Препоръчва се да приготвяте сокове у дома, за да сте сигурни в състава им", казва още експертът.

Въпреки че плодовете с нисък ГИ са безопасни за консумация от хора с диабет, не трябва да прекалявате с тях. Фруктозата е естествена захар. Има по-нисък гликемичен индекс от нишестето, но не се препоръчва да се консумира в прекомерни количества. Проучванията показват, че приемът на фруктоза при диабет не трябва да надвишава 25-40 гр на ден, допълва още лекарят.

Може ли да се яде пъпеш при диабет?

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес