Гастритът е много болезнено възпаление на стомашната лигавица. То може да бъде остро или хронично, често причинено от бактерията Helicobacter pylori, но може да има и други причини. Във всички случаи задачата на специалната диета за гастрит е да осигури адекватен прием на хранителни вещества, да възстанови нормалното храносмилане и да премахне болезнените състояния след хранене.
Още: Здравен съвет за деня, 20 януари: Лекар - в това количество сланината НЕ пречи на отслабването
Какво причинява гастрит?
Гастритът е възпаление на лигавицата на стомаха, което води до нарушаване на храносмилането и усвояването на храната. Причините за него не винаги са известни, но е установено, че определени фактори могат да отслабят лигавицата на стомаха и да увеличат риска от гастрит.
По-конкретно, това заболяване може да бъде причинено от инфекции и бактерии (като Helicobacter pylori), продължителна употреба на лекарства като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), лоша диета, стрес, тревожност, травма, злоупотреба с алкохол и пушене. По-рядко срещаните причини включват: рефлукс на жлъчката, автоимунни процеси, алергични реакции, паразити и излагане на радиация.
Още: Люти чушки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Ракия - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето
Храните, които хората с гастрит НЕ трябва да ядат
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: С тези 3 натурални рецепти храносмилателната ви система ще заработи като часовник
Още: Лекар: Може ли да се разболеете от грип, след като сте си поставили ваксина?
Гастритът може да се появи внезапно под формата на киселини, оригване, гадене или други проблеми с храносмилането след ядене на определени храни. Напълно възможно е тези симптоми да изчезнат след няколко дни, но е вероятно те редовно да се връщат и да се появяват в продължение на няколко години, преминавайки в хронична форма.
Усложненията на гастрита могат да доведат до други здравословни проблеми, например тежко увреждане на стомашната лигавица допринася за образуването на язва - перфорация на стомашната стена със загуба на съдържание.
Това състояние е опасно със стомашно кървене, което намалява броя на червените кръвни клетки и допринася за развитието на анемия. Постепенната атрофия на стомашната лигавица увеличава риска от развитие на рак на стомаха. По този начин лечението и профилактиката на гастрит е важен инструмент за предотвратяване на по-опасни заболявания.
Още: Какво е метаболитен синдром - симптоми и лечение
Още: Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности
Общи препоръки за хранене при гастрит
Както при много други здравословни състояния, има определени рискови параметри, които правят по-вероятно да развиете гастрит. Някои от тях, като например генетиката, са извън нашия контрол. Други, като начина на живот, могат да бъдат променени. Диетата е само една от онези области, с които можете да предотвратите влошаването на състоянието и дори да се отървете от болестта.
Основните задачи на диетата за гастрит са нормализиране на производството на стомашен сок, стимулиране на заздравяването на стените и предотвратяване на дразнене на лигавицата.
Кои храни винаги дразнят гастрита - разберете ги:
- Рафинирана храна. Белият хляб, класическата паста и други продукти от бяло брашно дразнят стомашната лигавица.
- Сладкиши. Освен че са лишени от фибри, бонбоните, бисквитите и сладките десерти често имат агресивен ефект върху стомаха, насърчавайки възпаление и киселинност.
- Дразнещи храни. Препоръчително е да се намали приема на храни, съдържащи метилксантини (кафе, чай, шоколад) и да се консумират умерени подправки според индивидуалния отговор. Въпреки това куркумата е показала благоприятен ефект при възпаление на стомашната лигавица.
Яжте това, за да облекчите ГАСТРИТА
- Напитки. Студените напитки с високо съдържание на захар, като газирани и спортни напитки, са забранени. Не се допускат киселинни сокове (цитрусови или доматени). Някои други плодови сокове могат да бъдат разрешени, но само с ниско съдържание на захар. Не пийте алкохолни напитки, особено вино, бира и коктейли.
Внимание! За хората с гастрит една от най-вредните алкохолни напитки е шампанското и другите пенливи вина.
Списък на храните, които винаги дразнят гастрита:
· рафинирани зърнени храни, пресен хляб, тестени изделия
· пържени картофи и панировка
· кисели плодове и зеленчуци
· царевица и продукти от нея
· мазни храни, бързо хранене, хранителни стоки
· сладолед, торти и сладкиши, сладкиши
· маринати, майонеза, кремообразни сосове
· ядки и ядково масло (само в малки количества)
· чипс и пакетирани снаксове
· преработено месо (колбаси, колбаси, хот-дог)
· червено месо, патица, гъска
· пушени меса
· лук и чесън (разрешени са малки количества)
· подправки, билки, подправки (особено черен пипер)
· домат и доматени продукти (сок, паста, сос)
· енергийни и газирани напитки
· алкохол, кафе, шоколад, чай
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.