Китайски кардиолози са открили доказателства, че склонността към дрямка увеличава с около 12% вероятността от развитие на хипертония и с 24%.риска от исхемичен инсулт. Проучването е публикувано в списание Hypertension. Резултатите бяха съобщени от пресслужбата на Американската асоциация по сърдечни заболявания (AHA), предаде БГНЕС.
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Още: На колко години се появяват първите бръчки по лицето?
Според статистически данни на Световната здравна организация, сърдечно-съдовите заболявания и досега са една от водещите причини за смърт в световен мащаб. Всяка година от тях умират около 17,9 милиона души, като при много хората причината за това е хипертонията - постоянно високо налягане в кръвоносните съдове.
Изследователите са установили, че навикът да се спи през деня води до сърдечни заболявания. За тази цел те анализират медицински данни, събрани при подготовката на геномната банка BioBank на Обединеното кралство. В проекта са участвали 500 000 британци: те се съгласили да споделят своята ДНК, да се прегледат, да разкажат за навиците си и да бъдат под медицинско наблюдение. Китайските кардиолози изключили информацията за 360 000 участници, които вече са били диагностицирани с инсулт или високо кръвно налягане.
Изчисленията показали, че съществува връзка между склонността към дрямка през деня и сърдечно-съдовите заболявания. Средно с 12 % е по-вероятно да страдат от хипертония участниците в BioBank, които често дремват през деня, и с 24 % по-вероятно да получат исхемичен инсулт, отколкото останалите доброволци. Това е особено вярно за хората под 60 години: при тях рискът от развитие на хипертония се увеличава с 20%, докато при по-възрастните хора той нараства само с 10%.
Още: Лекар: За колко време минава упоритата кашлица?
Още: Лош дъх и възпалено гърло: Най - необичайните симптоми на сезонна алергия
Според учените, в този случай дрямката не е причина за проблеми с кръвоносната система, а един от показателите за първоначално лошо здравословно състояние. Като цяло влошеното състояние често води до развитие на безсъние и други нарушения на съня, което допринася за склонността към дрямка през деня. Тази особеност на поведението на човека може да се вземе предвид при диагностицирането на сърдечни заболявания, обобщават учените.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чай от глухарче: За какво помага и как е правилно да се пие