Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кисело зеле - как влияе на пикочната киселина и може ли да се яде при подагра

30 октомври 2024, 12:57 часа

Кисело зеле при подагра има положителен ефект върху хода на заболяването само когато е правилно приготвено. В традиционната версия ястието съдържа сравнително голямо количество сол за подобряване на вкусовите характеристики, което се отразява негативно на благосъстоянието на пациентите, казва д-р Емелянко Валериевич.

Още: Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите

Още: Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане

Кисело зеле при подагра - как влияе на пикочната киселина

Изобилието от подправки в него допринася за производството на големи количества пурини, които не могат да бъдат елиминирани от тялото навреме. Това е един от рисковите фактори за появата на подагра.

Кисело зеле - как влияе върху жлъчката 

Киселото зеле при подагра има положителен ефект върху благосъстоянието на пациента, когато се приготвя с минимално количество сол и без подправки. Благодарение на работата на млечнокисели бактерии, ефективността от използването на продукта се увеличава значително.

Още: Лекар: Всички правят тази грешка, така e правилно да се приема витамин D

Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете

"Зелето при подагра може да се консумира не само като самостоятелно ястие. За подобряване на благосъстоянието на пациентите се практикува използването на сока му. Трябва да го пиете с топла вода (съотношение 1: 1) по половин чаша на ден", казва специалистът.  

Витамините и микроелементите, които влизат в състава на киселото зеле, помагат за ускоряване на метаболизма и незабавно премахване на вредните вещества от тялото. Невъзможно е напълно да се излекува заболяването дори с помощта на лекарства, но системното им използване в комбинация с правилното хранене (включително кисело зеле с минимално количество сол) ще помогне за подобряване на благосъстоянието на пациента.

"Киселото зеле се включва в специална диета за болни от подагра. При избора на който и да е хранителен продукт за това заболяване се взема предвид, че образуването на конгломерати на пикочната киселина възниква, когато киселинно-алкалният баланс се измести под 5-5,5. Яденето само на алкална храна всеки ден помага да се предотврати подкисляването на средата на всяка физиологична течност", казва д-р Валериевич.

В кръвния поток пикочната киселина присъства под формата на минерални соли, образувани по време на биохимични реакции. Обикновено уратните кристали съдържат висока концентрация на натриеви йони, но се откриват и пикочни соли на други микроелементи. Киселото зеле съдържа много различни органични киселини и ефектът от консумацията му се изразява в:

Още: Това е напитката, която всички японски столетници пият

Още: Здравен съвет за деня, 8 януари: Лекар: Яжте парче от този плод преди сън, действа като сънотворно

  • инхибиране на синтеза на пикочна киселина от бъбречните структури;
  • предотвратяване на процесите на кристализация. 

При липса на ендокринни или други заболявания, включването на кисело зеле в ежедневното меню също помага за нормализиране на разграждането и усвояването на оксаловата киселина и предотвратява отлагането й в тъканите.

Редовната консумация на тази тази храна от пациенти с подагра по 30-40 до 50 гр на ден, в допълнение към намаляването на телесното тегло, може да доведе до намаляване на серумните нива на пикочната киселина и честотата на артритните пристъпи.

Противопоказания

"Високото съдържание на фибри и органични киселини в киселото зеле може да бъде вредно за пациент с подагра, ако има съпътстващи заболявания. Консумацията на този продукт дори от човек в нормално здраве може да предизвика развитие на процеси на гниене и ферментация", казва още специалистът. 

Как киселото зеле влияе на щитовидната жлеза?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес