През 20-ти век, след като хората научиха какво представляват пробиотиците, киселото мляко твърдо зае първо място в класацията на здравословни пробиотични продукти. То съдържа рекордно количество хранителни вещества и витамини. Но това не единствената причина да го включите в диетата си. Освен това, този млечно-кисел продукт:
- подобрява храносмилането
- помага да отслабнете
- подобрява състоянието на костите и ставите
- подобрява състоянието на кръвоносните съдове
- пречиства организма от излишната сол
- стимулира имунитета
- подобрява състоянието на зъбите и венците
- служи като източник на витамин В12
- набавя ценен протеин
Ползи от киселото мляко
На първо място тази храна е известна със съдържанието на пробиотик. Пробиотиците са живи бактериални култури, така наречените „добри бактерии“. Те подобряват чревната микрофлора, което от своя страна влияе върху имунитета и общото благосъстояние.
Кисело мляко - ендокринолог разкри какво ще се случи с тялото ви, ако ядете всеки ден по 1 кофичка
Благодарение на съдържанието на жива култура, този млечно-кисел продукт помага при стомашно-чревни проблеми като непоносимост към лактоза, хронично лошо храносмилане, запек, диария, рак на дебелото черво, възпалително заболяване на червата и инфекция с Helicobacter pylori (последната е причина за много стомашни заболявания, включително язви).
Хората, които редовно консумират тази храна по време на диета, отслабват по-бързо. Учени от Университета на Тенеси (САЩ) проведоха проучване и установиха, че хората, които са на диета и консумират около 500 грама от този продукт дневно, са загубили 22% повече наднормено тегло и 81% повече мазнини по корема, отколкото тези, които не са го консумирали.
Храненето играе много важна роля в превенцията и лечението на остеопороза. Благодарение на комбинацията от калций и витамин D, този млечен продулт е една от основните храни, препоръчвани за профилактика на остеопороза.
Испански учени проведоха двугодишно проучване с участието на 5 хиляди респонденти и стигнаха до извода, че има връзка между редовната консумация на нискомаслени млечни продукти и нормализирането на високото кръвно налягане. Сред участниците, които консумират нискомаслени млечни продукти 2-3 пъти на ден, рискът от хипертония намалява с 50%.
Освен това продуктът пречиства организма от излишната сол. Около 70% от хората приемат два пъти повече сол, отколкото се нуждае тялото. С течение на времето тази диета води до повишаване на кръвното налягане, а също така провокира сърдечни и бъбречни заболявания. Съдържащият се в киселите млека калий (почти 600 mg на порция от 225 грама) премахва част от излишните запаси от сол в организма.
Проучване е проведено във Виенския университет: жените, които консумират поне 110 грама от този продукт дневно, са имали увеличение на броя на Т-клетките, които се противопоставят на настинки и инфекции (в сравнение с това, което са имали преди изследването).
Проучване в Journal of Nutrition установи, че страдащите от алергия, които редовно ядат тази пробиотична храна, имат по-малко симптоми от тези, които не ядат кисело мляко.
Още: Лекар разкри какво се случва с паметта на възрастните хора, които ядат кисело мляко всеки ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!