Чесънът е храна, която не е полезна за всеки, съобщава руският кардиолог д-р Светлана Павличенко.
Кога чесънът е полезен и кога вреден?
Според д-р Павличенко ненапразно чесънът е определян като едно от най-добрите природни средства за укрепване здравето на кръвоносните съдове и сърцето. Съдържащото се в него вещество алицин осигурява ефективна профилактика на сърдечни заболявания.
Чесънът дължи миризмата си на съдържащия сяра полифенол алицин. Веднъж попаднало в кръвта, това вещество участва в синтеза на сероводород, който отпуска стените на кръвоносните съдове, помагайки за нормализиране на кръвното налягане “, споделя още кардиологът.
Колко чесън може да се яде на ден - всеки трябва да знае това
Лекарят отбелязва, че алицинът се освобождава, когато пулпата на чесъна влезе в контакт с въздуха. За целта счуканите скилидки трябва да се оставят за 10 или 15 минути, преди чесънът да се използва за готвене или консумация.
Д-р Павличенко добавя, че този зеленчук заема специално място сред здравословните храни поради високото съдържание на много биоактивни вещества.
„Чесънът съдържа повече от 40 биологично активни компонента с лечебни свойства, включително витамини С, В група, калий и калций“, информира още експертът.
Яжте всеки ден по една скилидка чесън и вижте какво ще се случи с тялото ви
В същото време консумацията му не носи полза на всички.
„Чесънът е доста агресивен продукт, така че не трябва да се консумира на празен стомах“, информира още специалистът.
Д-р Павличенко допълва, че при неправилна консумация чесънът може да навреди на лигавиците на стомаха и хранопровода. При някои заболявания на стомашно-чревния тракт той е противопоказан.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!