Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: Как влияе чесънът на холестерола

30 ноември 2024, 19:05 часа

Доктор Светлана Станишич говори за холестерола, който измъчва почти голяма част от хората след 40-годишна възрасрт.

Тя разкри с кои храни трябва да внимаваме и кои можем да ядем без колебание.

Вижте още: Еликсир за сърцето: Чаят, с който крал Чарлз започва деня си

Много е популярно сред фитнес маниаците да се избягват яйчните жълтъци, така че те правят омлет от яйчен белтък, който има много малко калории. Жълтъкът обаче съдържа много полезни вещества. Месото, яйцата, млякото и млечните продукти са биологично много ценни храни. Можем да живеем и без тях, но те са много полезни. Има и други стратегии, които се прилагат, преди да стигнем до момента на премахването на месото“, казва лекаря и изброява четири стратегии, които трябва да прилагаме, за да държим холестерола под контрол.

„Първото е въвеждането на растителни фибри, което означава, че на закуска например ядем овесени ядки. Но не готови, купуваме овесени ядки, разбъркваме ги в млякото и ги варим. Овесените ядки имат бетаглюкан, който е чудесен за предотвратяване на рециклирането на холестерола в тялото и намаляване на усвояването му.", казва специалистът.

Следващите видове храни, чийто прием трябва да се увеличи в борбата с холестерола са варива, семена, лешници, орехи и бадеми.

„Това е друга стратегия. Лешниците, орехите и бадемите са източници на фитостерол, който е растителен вид холестерол. Той се конкурира с чревния холестерол за усвояване. Това е друго нещо, което трябва да увеличим."

Избягване на маргарин

„Третата стратегия е да избягваме маргарина. Това е моментът, когато лекарите казват да спрете сладкишите. Хората си мислят, че е заради захарта, но не е така. Има кремове, разни вафли и подобни, на които пише хидрогенирано палмово масло или хидрогенирано растително масло. Всичко е маргарин. Вдига много холестерола, независимо, че се рекламира като храна, която не го съдържа. Повишава нивата на холестерола около шест пъти повече от маслото. Затова домашните сладкиши са по-добри, защото се правят с масло“.

Как влияе на чесънът на холестерола?

„Четвъртата стратегия е да се въведат храни, които са много полезни за холестерола, например чесън. Могат да се приемат и добавки“, казва лекарят и предупреждава, че не трябва прекалявайте с фитостеролови добавки, защото те могат да имат вредни ефекти, ако се приемат в големи количества.

Вижте още: Кардиолог: Как се отразява разходката в студа на сърцето и кръвообръщението

Също така има добавки с чесън, които казват, че не причиняват лош дъх. Ако добавката не причинява лош дъх, тя не е ефективна. Не губете пари“, казва д-р Станишич.

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес