Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: Кафето повишава ли нивата на холестерола?

03 февруари 2025, 13:00 часа

Пиенето на кафе може да повлияе на нивата на холестерола, въпреки че може да зависи от метода на приготвяне. Нефилтрираното и френско пресованото кафе може да повиши нивата на холестерола, докато инстантното и филтърното кафе е по-малко вероятно да ги повлияят.

Рискът от повишени нива на серумния холестерол също зависи от това колко кафе пие човек и колко чувствителен е към кофеина.

Тази статия обсъжда как някои масла в кафето могат да повлияят на нивата на серумния (кръвния) холестерол, рисковете и ползите, свързани с пиенето на кафе, и съвети за управление на нивата на холестерола.

Още: Може ли да се пие кафе по време на магнитни бури - запомнете го веднъж завинаги

Кафето повишава ли нивата на холестерола?

Много фактори могат да повлияят на нивата на холестерола. Проучване на Trusted Source от 2023 г. на общото население предполага връзка между по-високата консумация на кафе и по-високите нива на липопротеините с ниска плътност (LDL) холестерол. Това е типът холестерол, който здравните експерти може да нарекат „лош холестерол“. Въпреки това, същото проучване показва, че няма връзка между консумацията на кафе и здравето на сърцето.

По отношение на нивата на холестерола е важно да се съобразите с вида и начина на приготвяне на кафето. Това е така, защото някои подходи могат да филтрират естествено срещащите се масла в кафеените зърна. Тези масла са известни като дитерпени и включват кафестол и кахвеол. EvidenceTrusted Source отбелязва, че тези дитерпени са отговорни за повишаването на LDL холестерола при хората.

Количеството дитерпени в кафето варира в зависимост от метода на варене. Например, ако човек направи кафе с хартиени филтри, повечето от дитерпените остават във филтъра. При нефилтрираното кафе обаче по-голямата част от дитерпените преминават в кафето.

Още: Цените на кафето сорт арабика достигнаха рекордни стойности

Освен това дитерпените могат да варират в зависимост от вида кафе. Например, тъй като хората обикновено пият по-малки порции еспресо, този вид кафе трябва да съдържа по-малко дитерпени от другите видове нефилтрирано кафе.

Рисковете от пиенето на кафе

В допълнение към потенциалното повишаване на нивата на холестерола на човек, кафето може да носи някои други рискове за здравето. Например кафето често съдържа кофеин, който може да причини неблагоприятни ефекти и може да взаимодейства с лекарствата на човек.

Докато Администрацията по храните и лекарствата  в САЩ (FDA) съобщава, че 400 милиграма кофеин на ден или 4-5 чаши кафе обикновено са безопасни за здравето, кофеинът може да има различни клинично значими взаимодействия с много лекарства.

Още: Знаете ли какво има в капсулите за кафе?

Рискове от лекарствени взаимодействия

Преглед от 2020 г. установи, че кафето може да взаимодейства с много лекарства поради съдържанието на кофеин. Човек може да пожелае да се консултира със своя лекар, за да види дали някое от неговите лекарства е в тази категория.

Освен това Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) предупреждава да не се смесва кофеинова напитка, като кафе, с алкохол. Комбинацията може да доведе до това човек да пие повече алкохол, отколкото предполага, и по този начин да изпита повече от вредните му ефекти.

Рискове от кофеина

Още: Какво всъщност е действието на кофеина - ползи и вреди

Количеството кофеин, което FDA счита за безопасно, е еквивалентно на 4 или 5 чаши кафе. Въпреки това, някои хора са по-чувствителни към ефекта на кофеина и могат да изпитат някои от следните:

безсъние

ускорен пулс

главоболие

Още: Лекар: Нахут - как влияе на кръвната захар и холестерола

безпокойство

нервност

гадене

чувство на нещастие

Още: Ето кои са тежките метали в храните, за които да внимаваме

Други източници на кофеин

Други напитки, съдържащи кофеин, включват чай, газирани напитки и енергийни напитки. Чаят и газираните напитки обикновено съдържат по-малко кофеин от кафето, докато някои енергийни напитки може да имат 2–3 пъти толкова кофеин, колкото кафена напитка, според FDA.

Ползи от пиенето на кафе

Според Американската сърдечна асоциация (AHA) кафето има няколко възможни предимства, включително:

Още: Лекар: Мед - как влияе на холестерола и подходящ ли е за диабетици

намаляване на риска от болестта на Паркинсон, диабет тип 2 и болестта на Алцхаймер

помага за защита на клетките от увреждане чрез високите си нива на антиоксиданти

намаляване на риска от смърт

намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания при жените

Още: Знаете ли къде се пие най-много кафе

В допълнение, AHA отбелязва, че кофеинът може:

увеличаване на енергията

помощ при загуба на тегло

подобряване на умствения фокус

Още: Учени: Това е най-доброто време за пиене на кафе за дълголетие

повдигат настроението

подобряване на изпълнението на упражненията

Въпреки че cafestol и kahweol могат да имат отрицателен ефект върху холестерола, те могат да осигурят някои ползи за здравето. Изследванията предполагат, че те може да имат противовъзпалителни и противоракови свойства.

Какво представлява холестеролът?

Още: Как времето за пиене на кафе влияе на сърцето

Холестеролът е вещество, подобно на мазнина, което играе много важни роли в тялото при здравословни нива. Когато нивата на LDL холестерола са твърде високи, плака се натрупва в артериите. Ако плаката се натрупа достатъчно, за да възпрепятства притока на кръв, това става опасно, тъй като може да увеличи риска от инфаркт или инсулт.

Лекар: Слънчогледови семки - вдигат или свалят холестерола

Холестеролът преминава през кръвния поток като част от молекули, наречени липопротеини. Има два основни типа липопротеини в кръвта: LDL и липопротеини с висока плътност (HDL). Някои хора наричат ​​HDL "добър" холестерол. Това е така, защото помага за отстраняването на холестерола от тялото.

Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане

Въпреки че кафето не съдържа холестерол, то може да повлияе на нивата на холестерола. Дитерпените в кафето потискат производството на вещества от организма, участващи в разграждането на холестерола, което води до повишаване на холестерола. По-конкретно, дитерпените на кафето могат да причинят повишаване на нивата на общия холестерол и LDL.

Важно е да се отбележи, че хранителният холестерол не е тясно свързан с нивата на LDL. Вместо това диетите с високо съдържание на наситени и трансмазнини могат да повишат холестерола в кръвта. Въпреки това, изследванията на хранителния холестерол продължават.

Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола

Съвети как да управлявате холестерола

Промените в здравословния начин на живот могат да помогнат за контролиране на нивата на холестерола. Националният институт за сърцето, белите дробове и кръвта (NHLBI) Trusted Source съветва следното:

Яжте здравословна за сърцето диета: Тази диета включва плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, заедно с ядки, зехтин и риба, съдържащи омега-3 мастни киселини. Това също включва ограничаване на приема на храни с високо съдържание на наситени и трансмазнини, като мазни парчета месо и пакетирани закуски.

Упражнявайте се редовно: Проучванията показват, че редовните упражнения повишават HDL и понижават LDL.

Още: Кардиолог: При висок холестерол, яжте това сирене

Опитайте се да откажете пушенето, ако е приложимо: Този навик е основен рисков фактор за сърдечни заболявания.

Опитайте се да поддържате умерено тегло: Ако човек има високо телесно тегло или затлъстяване, тогава загубата на 3–5% от общото му тегло може да повиши HDL и да намали LDL.

Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето

Опитайте се да управлявате стреса: Изследванията показват, че стресът има вреден ефект върху холестерола.

Хората с висок холестерол трябва да се консултират с лекаря си, за да разберат дали имат нужда от лекарства, тъй като различни лекарства могат да понижат нивата на холестерола.

Още: Лекар: Дефицитът на калий поразява сърцето

Някои хора обаче може да приемат лекарства или да имат здравословно състояние, което допринася за високи нива на холестерол. В тези случаи лекарят на дадено лице може да промени предписаното лекарство или да предложи различно лечение.

Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес