Овесените ядки са любима закуска на малки и големи. Но те са полезни за тялото и най-вече за сърцето, когато са приготвени по специална рецепта, според руския кардиолог д-р Игор Баранов. В случая не става въпрос за инстантните закуски и мюслита, които директно се заливат с вода или мляко и се консумират след това.
Ползи от овесените ядки за сърцето
„Ако следите здравето си, трябва да знаете, че то зависи преди всичко от функционирането на нашата храносмилателна система. Ако тялото е във „форма“, тогава кръвоносните съдове, сърцето, стомашно-чревният тракт и имунитетът са нормални“, казва кардиологът.
„Някои диетолози смятат, че коментираните ядки са много калорични, но това е само ако ги консумирате с мляко, масло и захар“, казва кардиологът Игор Баранов.
Овесени ядки: какво ще се случи с холестерола ви, ако ги ядете на закуска
Той допълва, че зърнените храни, приготвени във вода, съдържат 77 kcal на 100 грама. Експертът препоръчва като най-полезен за сърдечно-съдовата система вариант на коментираната закуска, който се приготвя чрез варене.
Той отбелязва, че най-ценните компоненти на овесената каша са растителните протеини, най-добре е да използвате овес за готвене, но е по-добре да избягвате инстантни зърнени храни. Последните не съдържат полезни вещества.
За да бъде кашата възможно най-здравословна, лекарят препоръча да се готви правилно. Това означава, че зърнените култури трябва да бъдат подложени на минимална топлинна обработка, за целта просто трябва да се накиснат за една нощ и след това да се варят в продължение на 5 минути.
По отношение добавянето на масло, д-р Баранов счита, че в малки количества то няма да навреди. Основната полза от зърнените култури е не само фибрите, които помагат за производството на основни микроелементи от храната. Но за целта протеинът трябва да се абсорбира. И в случая е необходима мазнина - масло.
Кардиологът допълва, че е по-добре е да приготвите каша във вряща вода.
Безспорните ползи от овесените люспи се дължат на уникалния химичен състав на продукта, в който след обработката на зърното се запазват по същество всички компоненти на неговата хранителна стойност:
- витамини В1, В2, В6, Е, А, К и РР;
- минерали - йод, флуор, калий, магнезий, калций, фосфор и сяра;
- органични киселини, необходими на тялото - малонова, оксалова, ерукова, пантотенова;
- ниацин и пиридоксин, устойчиви на разрушаване;
- протеини;
- хранителни фибри;
Още: Лекар: Ако сте над 40 години, яжте овесените ядки така, за да ускорите метаболизма си
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.