Руският кардиолог д-р Юрий Егай споделя как правилно да се измерва кръвното налягане и какво трябва да се направи 10 минути преди процедурата. Експертът отбелязва, че правилата се регулират от Световната здравна организация (СЗО).
Още: 10 храни, които са задължителни женското здраве
Правилно измерване на кръвното
„Пациентът, преди да започне измерването на налягането си, трябва да седне, да заеме удобна позиция и да почине около 10 мин. Важно е да не кръстосвате краката си, а ръцете да са отпуснати. Ъгълът на предмишницата трябва да е прав.
Горна и долна граница на кръвното - лекар разкри какво издава голямата разлика между тях
Това е идеалното положение. Ръката не трябва да вдигната прекалено високо, а да е разположена на хоризонтална повърхност или на коляното на пациента без напрежение“, продължава лекарят.
Още: Как правилно се приготвя чая от шипки - течно злато за кръвоносните съдове
Още: Здравен съвет за деня, 14 януари: Лекар: НЕ ги яжте вечер, тези 3 храни пречат на съня
Не се препоръчва измерването на налягането повече от три пъти на ден, за да се избегне развитието на тревожност преди процедурата.
Доктор Егай обръща внимание и на мигащата икона на сърцето на електронните апарати. Той пояснява, че тя се при измерване на налягането в случаите, когато има аритмия. В такива случаи кардиологът съветва да се подложите на медицински преглед.
Измерването трябва да се извърши в тиха, комфортна среда при стайна температура.
Още: Защо много хора пият чай от мента при високо кръвно?
Още: Кои са най-добрите чайове за гърлобол?
30-60 минути преди измерването е необходимо да се избягва пушенето, приемането на тонизиращи напитки, кофеин, алкохол и физическа активност. Ако процедурата е била предшествана от значителен физически или емоционален стрес, периодът на почивка трябва да се увеличи до 15-30 минути, вместо.Краката трябва да са на пода, а ръцете ви трябва да са изпънати и да почиват свободно на нивото на сърцето.
Налягането се определя на брахиалната артерия, като пациентът лежи по гръб или седи в удобна позиция. Необходимо е наличието на маншет с подходящия размер, който трябва да се постави на голото рамо; долният ръб на маншета трябва да е разположен на 1–2 cm над лакътя. След поставяне на маншета, той се херметизира до стойности над очакваното систолично налягане. След това налягането постепенно се намалява (със скорост 2 mmHg/sec) и с фонендоскоп се чуват сърдечни тонове над брахиалната артерия на същата ръка.
Не прилагайте твърде силен натиск върху артерията с мембраната на фонендоскопа.
Налягането, при което се чува първият сърдечен тон, е систолното налягане.
Налягането, при което сърдечните звуци вече не се чуват, се нарича диастолично.
Кръвното се измерва три пъти с интервал от 3-5 минути на двете ръце.
Oще: Този плод сваля кръвното и прибира увисналия корем, яжте го всеки ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!