Много от нас са изпитвали сърцебиене поне веднъж в живота си - когато сърцето бие толкова лудо и силно, че изглежда, че е на път да изскочи от гърдите. Ако сте се сблъскали с подобно явление, вероятно сте се чудили дали това е нормално.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
Още: Научно доказано: Как ежедневната консумация на зехтин влияе на тялото ви
Защо понякога мога ясно да усетя ударите на сърцето си?
В нормално спокойно състояние хората обикновено не усещат сърдечните си удари, но в някои ситуации това усещане може да се появи. Например по време или веднага след физическа активност, както и по време на емоционален стрес и стресови ситуации, когато се произвеждат хормони като адреналин – всичко това кара сърцето да бие по-бързо и по-силно.
Сърдечната честота може да се увеличи поради висока телесна температура или треска. Също така, хората, които пушат, често изпитват тахикардия. Друга причина, поради която сърцето може да работи по-бързо при здрави хора, е детренирането. В този случай сърдечната честота може да се увеличи дори при минимална физическа активност, било то бързо ходене, кратък джогинг или изкачване на стълби.
Още: Сок от черен бъз - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Още: Как да доживеем до 100 години: 6 основни тайни на дълголетие от китайците
Това става от заседнал начин на живот, бездействие, работа пред компютър или отдалечена работа, което е много актуално в наше време. По правило такива пациенти нямат сериозни сърдечни патологии. И можете да премахнете причината за тахикардия, като промените начина си на живот!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Диабетно стъпало - симптоми и причини
Още: 9 супер храни за борба с високото кръвно: Тайната на здравето е в чинията ви
Сърдечен ритъм: Какви заболявания и фактори водят до аритмия и тахикардия
Защо усещам как сърцето ми бие?
Сърцето може да бие лудо при голямо натоварване - и това е нормално. Освен това натоварването може да бъде както физическо, така и емоционално. Ако се появи без външна причина, силното сърцебиене може да е признак на сърдечно заболяване, аритмия (неправилен сърдечен ритъм). В този случай трябва незабавно да се консултирате с лекар.
Още: 6 лесни и достъпни домашни средства за борба със запека
Още: Здравен съвет за деня, 20 януари: Лекар - в това количество сланината НЕ пречи на отслабването
Кога ускореният пулс е нормален и кога е опасен и е сигнал за тревога?
В ситуация, в която говорим за наличието на някакъв стресов фактор, по време на физическа активност, учестеното сърцебиене по правило е нормална, физиологична реакция на организма. Също така, ускореният пулс се счита за нормален при високи температури, причинени от заболявания като ARVI или грип. Не е необходимо да се предприемат специални мерки за намаляване на сърдечната честота, конвенционалните методи за понижаване на температурата ще доведат до намаляване на сърдечната честота.
При липса на физически и емоционален стрес силното сърцебиене (повече от 100 удара в покой или неправилен пулс) е признак на заболяване.
Как да определите сърдечния ритъм или пулса си?
За да измерите пулса си в покой, използвайте показалеца и средния си пръст, за да натиснете вътрешната страна на китката, точно под палеца. След като уловите пулса, пребройте ударите за 1 минута или 30 секунди и умножете по 2. За да осигурите надеждни резултати, първо седнете тихо за 10 минути. Пулсът може да се измери и близо до ухото, под коляното, в областта на слабините и вътре в лакътя.
Какъв трябва да е нормалният пулс на човек според възрастта му
Как да си помогнете, ако пулсът ви внезапно се ускори?
Опитайте се да се отпуснете и да заемете удобна позиция. Дишайте бавно и дълбоко, това ще помогне за нормализиране на сърдечната честота. Ако равномерното дишане не помогне, поемете въздух, покрийте носа си с ръка и се опитайте да издишате. Този метод ще повиши кръвното налягане и ще помогне на сърцето да възстанови сърдечния си ритъм.
Измиване със студена вода или глътка студена вода може да помогне.
Учестен пулс може да възникне и при недостиг на магнезий в организма. Следователно, за да се премахне този проблем, е необходимо да се набави.
Не забравяйте, че ако нямате причина да обясните сърцебиенето си, трябва да се консултирате с лекар, за да поставите диагноза. Тъй като сърдечният ритъм може да се увеличи не само по физиологични причини, но и да причини инфаркт на миокарда или пристъп при ангина.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.