В контекста на завладялата ни емидемия от Ковид-19 навярно сте чували, че е от особена важност да се следи сатурацията на пациента и да се търси лекарска помощ, ако нивата ѝ спадат. Какво обаче е сатурация, защо е важна и как се проверява тя са въпроси, които все по-често се задават, а отговорът им е от особена полезност и важност.
Какво е сатурация?
Сатурация е нивото на кислород в кръвта. За нормална се счита, когато е над 95%, при някои хронични белодробни заболявания се поддържа около 90-92%. Спадът под 90% е притеснителен и е необходимо уточнение на причините за ниските нива, както и предприемане на мерки за овладяване на ситуацията. При ниска сатурация до тъкани, органи, клетки не достига достатъчно кислород и те страдат от кислороден глад. При нива под 65% се наблюдава цианоза, а животът е сериозно застрашен. Спадащата сатурация е тревожен сигнал, изискващ спешна медицинска намеса.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Какви са възможните причини за ниска сатурация?
Освен Ковид-19, което е най-честата причина в момента за спад на кислородните нива в кръвта, други причини могат да бъдат:
- астма,
- белодробна фиброза,
- белодробен емфизем,
- бронхит и други заболявания на белите дробове,
- цироза,
- епилепсия, обструктивна сънна апнея,
- инсулт, емболия,
- анемия,
- сърдечна недостатъчност и др.
Как се измерва сатурацията?
Сатурацията може да измерите и в домашни условия със специално уредче, предназначено за целта, наречено пулсов оксиметър. Измерва лесно, бързо, неинванзивно едновременно и кислорода, и пулса. Лесно за откриване е и се предлага на достъпна цена. Подходящо е за домашна употреба и за самостоятелно измерване. Слага се на пръста, като за получаване на достоверни резултати е важно ръцете да не са студени, кръвното налягане да не е ниско, ръката да е неподвижна, а пациентът да не е в легнало положение, но да е в покой. Лошата циркулация, тъмният лак за нокти и други особености също могат да повлияят на резултата.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци