Свикнали да асоциираме бактериите с вредни и опасни микроорганизми, чието развитие трябва да потиснем, често забравяме, че в човешкото тяло съществуват и редица полезни бактерии, които се грижат за благосъстоянието и общото здравословно състояние на организма. Например чревната микрофлора съдържа голям брой полезни бактерии, помагащи за преработването и усвояването на хранителните вещества. Множество полезни бактерии живеят и върху кожата и я предпазват от колонизацията на опасни бактерии. Голяма част от полезните бактерии, подпомагащи поддържането на добро здравословно състояние, биват убити заедно с опасните бактерии по време на предприет антибиотичен курс и така се стига до нарушаване на микробния баланс. Тук на помощ идват пробиотиците, които осигуряват вътрешния микробен баланс.
Какво са пробиотиците?
Учените ги определят като живи микроорганизми с профилактично и ефективно позитивно терапевтично действие. Тези култивирани здравословни бактерии са отлично средство за подобряване на чревното здраве. Известни са и с полезното си действие, насочено към стимулиране на имунната система и подпомагане на дейността ѝ, както и с това, че допринасят за нормализиране на функциите на храносмилателната и отделителната система. Разглеждат се като щит на организма, предпазващ го от вредните бактерии, като бариера, възпрепятстваща развитието на инфекции. Попаднали в червата, пробиотиците са средство за защита от колониите от патогени, които могат да влошат здравословното състояние на организма. Самата дума пробиотик означава „в полза на живота“. Пробиотиците са в полза на цялостното здраве и самочувствие.
Първият пробиотик, за който се говори в България, е българското кисело мляко, съдържащо Lactobacillus bulgaricus. То бързо се превръща и в лидер сред пробиотичните продукти не само у нас, но и в световен мащаб. Днес сред храните, доставящи на организма ценни полезни бактерии, са и кефир, комбуча, туршия, кисело зеле (ферментирали зеленчуци като цяло), натурален ябълков оцет и други. Родната трапеза е богата на тези храни, а за хората, несъумяващи да си доставят необходимите и препоръчани дози пробиотици от диетата си, има и лесно и съвременно решение – хранителните добавки.
Полза от приема на пробиотици
Пробиотиците са от ключово значение за общото здравословно състояние. Дисбалансът на вътрешната микробна флора на човека и свързаната с това имунобиологична реактивност са основен фактор за отключване и развитие на редица заболявания. Това прави осигуряването на баланс от ключово значение за нормалното протичане на множество жизнени процеси в тялото. Приемът на пробиотици е наложащ не само по време на лечение с антибиотици, но и при спад на имунитета, стрес, нерационална диета, богата на вредни храни, захар, бързи въглехидрати, оцветители. Приемът на пробиотици оказва положително влияние върху:
- нормализиране на нивата на лошия холестерол в кръвта,
- поддържане на здравето на сърцето и съдовете,
- осигуряване на нормалното функциониране на храносмилателната система,
- подпомагане на имунната функция на дебелото черво и изразен противотуморен ефект,
- уринарни инфекции,
- здравето и красотата на кожата, лечение на кожни раздразнения, акне, екземи,
- алергични реакции чрез тяхното потискане,
- орално здраве – подобряване на състоянието на венци и зъби, профилактика против развитието на парадонтоза,
- потискане на вредните хеликобактер, населяващи стомаха.
- подпомагане на храносмилателните процеси и др.