Кортизолът е стероиден хормон, който вашите надбъбречни жлези, ендокринните жлези в горната част на бъбреците ви, произвеждат и освобождават. Кортизолът засяга няколко аспекта на вашето тяло и основно помага за регулиране на реакцията на тялото ви към стреса.
Какво представлява кортизолът?
Кортизолът е глюкокортикоиден хормон, който вашите надбъбречни жлези произвеждат и освобождават.
Още: Лекар: Как да се преборим с високото кръвно при настинка?
Хормоните са химикали, които координират различни функции в тялото ви, като пренасят съобщения чрез кръвта ви до вашите органи, кожа, мускули и други тъкани. Тези сигнали казват на тялото ви какво да прави и кога да го прави.
Глюкокортикоидите са вид стероиден хормон. Те потискат възпалението във всички телесни тъкани и контролират метаболизма в мускулите, мазнините, черния дроб и костите. Глюкокортикоидите също влияят върху циклите сън-бодърстване.
Вашите надбъбречни жлези, известни също като надбъбречни жлези, са малки жлези с форма на триъгълник, които се намират на върха на всеки от двата ви бъбрека. Те са част от вашата ендокринна система .
Кортизолът е основен хормон, който засяга почти всеки орган и тъкан в тялото ви. Той играе много важни роли, включително:
Още: Кардиолог: Тази закуска стабилизира кръвната захар и сваля холестерола
Регулиране на стресовата реакция на тялото ви.
Помага за контролиране на използването на мазнини, протеини и въглехидрати от тялото ви или метаболизма ви Потискане на възпалението.
Регулиране на кръвното налягане.
Регулиране на кръвната захар.
Още: Кардиолог: Опасно ли е кръвното налягане на двете ръце да е различно
Помага за контролиране на вашия цикъл сън-събуждане.
Вашето тяло непрекъснато следи нивата на кортизола, за да поддържа стабилни нива (хомеостаза). По-високи от нормалните или по-ниски от нормалните нива на кортизол могат да бъдат вредни за вашето здраве.
Кортизолът хормон на стреса ли е?
Кортизолът е широко известен като „хормона на стреса“. Въпреки това, той има много важни ефекти и функции в тялото ви, освен регулирането на реакцията на тялото ви към стрес.
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден - шепа от тези ядки понижават холестерола и регулират кръвното
Също така е важно да запомните, че от биологична гледна точка има множество различни видове стрес, включително:
Остър стрес: Острият стрес се случва, когато сте в опасност за кратък период от време. Например едва избягване на автомобилна катастрофа или преследване от животно са ситуации, които предизвикват остър стрес.
Хроничен стрес: Хроничен (дългосрочен) стрес се случва, когато преживявате текущи ситуации, които причиняват чувство на неудовлетвореност или безпокойство. Например трудна или разочароваща работа или хронично заболяване може да причини хроничен стрес.
Травматичен стрес: Травматичният стрес се случва, когато преживеете животозастрашаващо събитие, което предизвиква страх и чувство на безпомощност. Например, преживяването на екстремно метеорологично събитие, като торнадо, или преживяването на война или сексуално насилие може да причини травматичен стрес. В някои случаи тези събития могат да доведат до посттравматично стресово разстройство (ПТСР).
Още: Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане
Вашето тяло освобождава кортизол, когато изпитвате някой от тези видове стрес.
Какво прави кортизолът с тялото ми?
Почти всички тъкани в тялото ви имат глюкокортикоидни рецептори. Поради това кортизолът може да засегне почти всяка органна система в тялото ви, включително:
Нервна система
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
Имунна система
Сърдечно-съдова система
Дихателна система
Репродуктивни системи ( женски и мъжки )
Още: Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане
Мускулно-скелетна система
Покривна система (кожа, коса, нокти, жлези и нерви)
По-конкретно, кортизолът засяга тялото ви по следните начини
Регулиране на реакцията на тялото ви към стрес : По време на стрес тялото ви може да освободи кортизол, след като освободи своите хормони „бий се или бягай“, като адреналин, така че продължавате да сте в състояние на висока готовност. В допълнение, кортизолът задейства освобождаването на глюкоза (захар) от черния дроб за бърза енергия по време на стрес.
Още: Мед и канела при високо кръвно - да или не
Регулиране на метаболизма: Кортизолът помага да се контролира как тялото ви използва мазнини, протеини и въглехидрати за енергия.
Потискане на възпалението: При кратки изблици кортизолът може да засили имунитета ви, като ограничи възпалението. Въпреки това, ако имате постоянно високи нива на кортизол, тялото ви може да свикне с твърде много кортизол в кръвта ви, което може да доведе до възпаление и отслабена имунна система.
Регулиране на кръвното налягане: Точният начин, по който кортизолът регулира кръвното налягане при хората, не е ясен. Въпреки това, повишените нива на кортизол могат да причинят високо кръвно налягане, а по-ниските от нормалните нива на кортизол могат да причинят ниско кръвно налягане.
Повишаване и регулиране на кръвната захар: При нормални обстоятелства кортизолът уравновесява ефекта на инсулина, хормон, произвеждан от панкреаса, за да регулира кръвната Ви захар. Кортизолът повишава кръвната захар чрез освобождаване на складираната глюкоза, докато инсулинът понижава кръвната захар. Хронично високите нива на кортизол могат да доведат до постоянна висока кръвна захар (хипергликемия). Това може да причини диабет тип 2.
Още: Захарта вдига или сваля кръвното налягане
Помага за контролиране на вашия цикъл сън-събуждане: При редовни обстоятелства имате по-ниски нива на кортизол вечер, когато заспите, и пикови нива сутрин точно преди да се събудите. Това предполага, че кортизолът играе важна роля в инициирането на будност и играе роля в циркадния ритъм на тялото ви.
Оптималните нива на кортизол са необходими за живота и за поддържането на няколко телесни функции. Ако имате постоянно високи или ниски нива на кортизол, това може да има отрицателно въздействие върху цялостното ви здраве.
Как тялото ми контролира нивата на кортизол?
Вашето тяло има сложна система за регулиране на нивата на кортизол.
Още: Ниско кръвно: Опасно ли е и кога да потърсите лекар
Вашият хипоталамус, малка област от мозъка ви, участваща в хормоналната регулация, и вашата хипофизна жлеза, малка жлеза, разположена под мозъка ви, регулират производството на кортизол в надбъбречните ви жлези. Когато нивата на кортизол в кръвта ви спаднат, хипоталамусът освобождава кортикотропин-освобождаващ хормон (CRH), който насочва хипофизната жлеза да произвежда адренокортикотропен хормон (ACTH). След това ACTH стимулира вашите надбъбречни жлези да произвеждат и освобождават кортизол.
За да имате оптимални нива на кортизол в тялото си, хипоталамусът, хипофизната жлеза и надбъбречните жлези трябва да функционират правилно.
Какви тестове могат да проверят нивата на кортизол?
Лекарите могат да измерват нивата на кортизола ви чрез тестове за кръв, урина или слюнка . Те ще определят кой тест е най-добър в зависимост от вашите симптоми.
Още: Как да намалим нивата на кортизол по естествен начин?
Какви са нормалните нива на кортизол?
Нивото на кортизол в кръвта, урината и слюнката обикновено достига пик рано сутрин и намалява през целия ден, достигайки най-ниското си ниво около полунощ. Този модел може да се промени, ако работите нощна смяна и спите по различно време на деня.
За повечето тестове, които измерват нивата на кортизол в кръвта ви, нормалните граници са:
6 сутринта до 8 сутринта: 10 до 20 микрограма на децилитър (mcg/dL).
Още: Кортизолово лице: Какво представлява и как да се справите
Около 16 часа: 3 до 10 mcg/dL.
Нормалните граници могат да варират от лаборатория до лаборатория, от време на време и от човек на човек. Ако трябва да получите тест за ниво на кортизол, вашият лекар ще интерпретира вашите резултати и ще ви уведоми, ако трябва да получите допълнителни изследвания.
Какво причинява високи нива на кортизол?
Изпитването на необичайно високи нива на кортизол (хиперкортизолизъм) за продължителен период от време обикновено се счита за синдром на Кушинг, което е рядко състояние. Причините за по-високи от нормалните нива на кортизол и синдром на Кушинг включват:
Още: Лекар: 4 храни, които контролират хормоналния дисбаланс
Приемане на големи количества кортикостероидни лекарства, като преднизон , преднизолон или дексаметазон , за лечение на други състояния.
Тумори, които произвеждат адренокортикотропен хормон (ACTH). Те обикновено се намират в хипофизната жлеза. По-рядко невроендокринните тумори в други части на тялото ви, като белите дробове, могат да причинят високи нива на кортизол.
Тумори на надбъбречните жлези или прекомерен растеж на надбъбречната тъкан (хиперплазия), които причиняват прекомерно производство на кортизол.
Какви са симптомите на високи нива на кортизол?
Още: Лекар: Това са първите симптоми на висок кортизол
Симптомите на синдрома на Кушинг зависят от това колко са повишени нивата на кортизол. Честите признаци и симптоми на по-високи от нормалните нива на кортизол включват:
Наддаване на тегло, особено в областта на лицето и корема.
Мастни натрупвания между лопатките.
Широки лилави стрии по корема (корема).
Още: 5 добавки за понижаване на нивата на кортизол
Мускулна слабост в горната част на ръцете и бедрата.
Висока кръвна захар, която често се превръща в диабет тип 2 .
Високо кръвно налягане (хипертония).
Прекомерно окосмяване (хирзутизъм) при хора, определени като жени по рождение.
Още: 5 симптома за висок кортизол, на които да обърнете внимание
Слаби кости (остеопороза) и фрактури .
Какво причинява ниски нива на кортизол?
Наличието на по-ниски от нормалните нива на кортизол (хипокортизолизъм) се счита за надбъбречна недостатъчност. Има два вида надбъбречна недостатъчност: първична и вторична. Причините за надбъбречна недостатъчност включват:
Първична надбъбречна недостатъчност : Първичната надбъбречна недостатъчност най-често се причинява от автоимунна реакция, при която имунната ви система атакува здрави клетки в надбъбречните жлези без известна причина. Това се нарича болест на Адисън. Вашите надбъбречни жлези също могат да се увредят от инфекция или загуба на кръв в тъканите (надбъбречен кръвоизлив ). Всички тези ситуации ограничават производството на кортизол.
Още: Лекар: Какви са симптомите на висок кортизол и кои органи поразява
Вторична надбъбречна недостатъчност: Ако имате недостатъчна функция на хипофизната жлеза ( хипопитуитаризъм ) или тумор на хипофизата, това може да ограничи производството на ACTH. ACTH сигнализира на вашите надбъбречни жлези да произвеждат кортизол, така че ограниченият ACTH води до ограничено производство на кортизол.
Можете също така да имате по-ниски от нормалните нива на кортизол след спиране на лечението с кортикостероидни лекарства, особено ако спрете да ги приемате много бързо след дълъг период на употреба.
Какви са симптомите на ниски нива на кортизол?
Симптомите на по-ниски от нормалните нива на кортизол или надбъбречна недостатъчност включват:
Още: Как и защо стресът "отключа" диабет
Умора
Неумишлена загуба на тегло
Слаб апетит
Ниско кръвно налягане (хипотония).
Още: Намалете стреса: 7 доказани техники за понижаване на кортизола
Как мога да намаля нивата си на кортизол?
Ако имате синдром на Кушинг (много високи нива на кортизол), ще се нуждаете от медицинско лечение, за да намалите нивата на кортизола. Лечението обикновено включва медикаменти и/или операция. Ще се нуждаете и от медицинско лечение, ако имате по-ниски от нормалните нива на кортизол.
Като цяло обаче има няколко ежедневни неща, които можете да направите, за да се опитате да намалите нивата на кортизола си и да ги поддържате в оптимални граници, включително:
Осигурете си качествен сън: Хроничните проблеми със съня, като обструктивна сънна апнея, безсъние или работа на нощна смяна, са свързани с по-високи нива на кортизол.
Спортувайте редовно : Няколко проучвания показват, че редовните упражнения помагат за подобряване на качеството на съня и намаляване на стреса, което може да помогне за понижаване на нивата на кортизол с течение на времето.
Научете се да ограничавате стреса и стресиращите модели на мислене : Осъзнаването на вашия модел на мислене, дишане, сърдечен ритъм и други признаци на напрежение ви помага да разпознаете стреса, когато започне, и може да ви помогне да предотвратите влошаването му.
Практикувайте упражнения за дълбоко дишане: Контролираното дишане помага за стимулиране на вашата парасимпатикова нервна система, вашата система за „почивка и смилане“, което помага за понижаване на нивата на кортизол.
Забавлявайте се и се смейте: Смехът насърчава отделянето на ендорфини и потиска кортизола. Участието в хобита и забавни дейности също може да насърчи чувството за благополучие, което може да понижи нивата на кортизола.
Поддържайте хубави взаимоотношения: Връзките са важен аспект от живота ни. Напрегнатите и нездравословни отношения с близки или колеги могат да причинят чести стрес и да повишат нивата на кортизола.
Кога трябва да посетя лекар относно нивата на кортизол?
Ако имате симптоми на синдром на Кушинг или надбъбречна недостатъчност, свържете се с вашия доставчик на здравни услуги.
Кортизолът е основен хормон, който влияе върху няколко аспекта на тялото ви. Въпреки че има няколко неща, които можете да направите, за да се опитате да ограничите стреса си и следователно да управлявате нивата си на кортизол, понякога наличието на необичайно високи или ниски нива на кортизол е извън вашия контрол.
Ако изпитвате симптоми на високи или ниски нива на кортизол, като наддаване или загуба на тегло и съответно високо или ниско кръвно налягане, важно е да се свържете с вашия лекар. Той може да проведе някои прости тестове, за да видят дали надбъбречните ви жлези или хипофизната жлеза са отговорни за вашите симптоми.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.