Дълго време се смяташе, че ролята на белите дробове е ограничена до дихателната функция. Днес вече е известно, че спектърът от „отговорности” на тези най-важни органи е изключително широк. Белите дробове осигуряват комуникацията между околната среда и тялото. Тук се осъществява газообмен между въздуха в алвеолите и кръвта, протичаща през белодробните капиляри.
ТОП 10 продукта за пречистване на белите дробове
Връзка с външния свят
Общият капацитет на белите дробове е приблизително 5000 ml, като след спокойно издишване в тях остават приблизително 3000 ml. Максималното дълбоко вдишване е около 2000 ml, а нормалното вдишване е 400–500 ml. Тези цифри варират значително при отделните хора. При вдишване налягането в белите дробове е по-ниско от атмосферното, а при издишване е по-високо, което позволява на въздуха да прониква отвън. Рецепторите, които регулират дишането, се намират в големите артерии - в областта на аортната дъга и общата каротидна артерия. Хеморецепторите реагират на концентрацията на въглероден диоксид и в по-малка степен на кислород.
По стените на бронхите има барорецептори, които реагират на натиск. Дишането се регулира от клъстери от нервни клетки в мозъчния ствол (продълговатия мозък и моста). Белите дробове са органите на въздушното дишане при хората, осигуряващи кислород за всички органи и тъкани.
Розово, като в детството
При децата белодробната тъкан е бледорозова, а при възрастните постепенно потъмнява поради вдишаните прахови частици, които се отлагат в съединителната тъкан. Трябва да се отбележи, че за разлика от повечето други части на тялото, вените на белите дробове носят червена, богата на кислород кръв, докато артериите носят тъмна, богата на въглероден диоксид кръв. Белите дробове са богато снабдени с нерви и лимфни съдове. Венозната кръв от чернодробните вени се свързва с долната куха вена близо до дясната страна на сърцето, пренасяйки чернодробните метаболити директно към белите дробове. Заедно с кръвта тук влизат много метаболитно активни вещества и също толкова значителен обем от такива съединения се екскретира от белите дробове.
Домашната напитка, която чисти слузта от белите дробове
В допълнение към основната им функция за обмен на газ, белите дробове играят основна роля в защитата на тялото.
Алвеоли
Въздухът се доставя през трахеобронхиалното дърво, което започва с трахеята и след това се разклонява в главните, лобарните, сегментарните и лобуларните бронхи, крайните бронхиоли, алвеоларните бронхиоли и алвеоларните канали. Само около 2/3 от дихателния обем достига до алвеолите. Те се състоят от съединителна тъкан и еластични влакна, покрити са с тънък прозрачен епител и са преплетени с мрежа от кръвоносни капиляри.
В алвеолите се извършва обмен на газ между кръвта и атмосферния въздух. В този случай кислородът и въглеродният диоксид преминават през процеса на дифузия от червените кръвни клетки към алвеолите. Общата площ на вътрешната повърхност на алвеолите се променя между издишване и вдишване от 40 до 120 m².
Как чаят от живовляк помага за работата на белите дробове
Сърфактантната система на белите дробове
При издишване алвеолите на белите дробове не се слепват благодарение на сърфактанта, който регулира повърхностното напрежение на алвеоларния слой. Основава се на фосфолипиди, холестерол, протеини и други вещества. В допълнение към изправянето на алвеолите, сърфактантът изпълнява бактерицидна и имуномодулираща функция, а също така стимулира активността на алвеоларните макрофаги. Той образува антиедематозна бариера, която предотвратява проникването на течност в лумена на алвеолите от интерстициума.
Повърхностно активното вещество помага на белите дробове да абсорбират и използват кислород. Това вещество се отделя от компонентите на кръвната плазма и при дефицит се развива оток и се появява ателектаза на белите дробове.
За здравето на белите дробове: Включете тези 6 неща в диетата си
Сърфактантната система на белите дробове не е развита при недоносени бебета и може да бъде нарушена при възрастни при редица критични състояния поради тежки наранявания, възпалителни процеси и др. (т.нар. остър респираторен дистрес синдром).